Startup – jak zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Innowacyjny, nowatorski, świeży, wybiegający poza schematy, przydatny… Taki właśnie powinien być pierwszy startup! Jak zacząć? Podpowiadamy!

Startup – jak zacząć? Skąd wziąć pieniądze na pierwszy biznes?

Wymarzyłeś sobie, że stworzysz własny startup. Jak zacząć? Od pomysłu do jego realizacji wcale nie dzieli Cię tak daleka droga, jak Ci się wydaje, musisz tylko być konsekwentny i uparty w tym, co robisz! Co ciekawe, wielu startupowców, którzy z sukcesem wprowadzili w życie swoje pomysły, wcale nie zaczynało od biznesplanu, odradzane jest również rozpoczynanie przygody ze startupem od wymyślenia logotypu. Najważniejszą ideą startupu jest to, żeby stworzyć produkt, którego Klient będzie potrzebował, w myśl cytatu „Make something people want!”

Pierwszymi krokami do założenia biznesu powinien więc być wywiad lub badanie opinii publicznej odnośnie potrzeb Konsumentów. Wymyślony przez Ciebie Produkt powinien odpowiadać na ich realne zapotrzebowania! Wystarczy kilka rozmów z Konsumentami, by wpaść na innowacyjny pomysł, który może odmienić ich życie i spełnić Twoje marzenie o własnym biznesie. Takie podejście do założenia startupu „od tyłu” pozwoli Ci uniknąć marnowania cennego czasu (i pieniędzy) na wprowadzanie rozwiązań, które nie są nikomu potrzebne i słabo się sprzedadzą.

Mam już pomysł. Jak i gdzie aplikować o dotację?

Gdy już określisz grupę docelową, do której chcesz trafić i wpadniesz na ciekawy pomysł, który może spotkać się z aprobatą na rynku, czas na złożenie aplikacji o dofinansowanie. Fundusze na tego typu cele można uzyskać w różnych programach wspierających innowacyjne inicjatywy biznesowe. Takim programem jest np. Program Inteligentny Rozwój, Inkubatory.pl, albo StartInPoland. Dotacja, o którą wnioskujesz, może być bezzwrotna lub w formie pożyczki / kredytu. Poza środkami na założenie biznesu można również otrzymać oparcie i pomoc w kwestiach prawnych oraz technicznych. Warto regularnie sprawdzać stronę internetową Funduszy Europejskich, by być na bieżąco z aktualnymi konkursami dla startupowców. Jakie koszty można sfinansować z wykorzystaniem dotacji? Wszelkie usługi informatyczne, działania informacyjno-promocyjne, koszty nabycia patentów, know-how i licencji, a także koszty udziału w wydarzeniach branżowych. Dotację możemy otrzymać również na zakup surowców, materiałów oraz środków trwałych (poza nieruchomościami). Złożyłeś aplikację? Dostałeś pieniądze? Gratulacje! Właśnie stworzyłeś swój pierwszy startup! Ale teraz pojawia się kolejny problem… Skąd wziąć pierwszych użytkowników?

Startup – jak zacząć? Skąd wziąć pierwszych użytkowników?

Pierwsi klienci są Ci potrzebni, by dopracować produkt pod kątem szerszego grona odbiorców. Dzięki nim możesz zweryfikować, czy Twój pomysł jest rzeczywiście tak dobry, jak Ci się wydaje i czy stworzysz z sukcesem startup. Jak zacząć poszukiwania klientów? Na początku najlepiej zrezygnować ze zautomatyzowanych działań marketingowych i szukać Klientów w najbliższym otoczeniu. Nie chodzi o to, żeby zaciągać do współpracy najbliższą rodzinę lub znajomych z pracy, ale o to, by wyjść do ludzi, przedstawić im swój pomysł i zapytać, czy byliby zainteresowani tego typu usługą. Zanim dana aplikacja ruszy, warto mieć już kilkunastu Klientów, którzy wyrażają autentyczne zainteresowanie naszym produktem. Poszukiwania potencjalnych Klientów można rozszerzyć o rejony cybernetyczne. Publikuj ogłoszenia i wartościowe materiały w sieci, unikaj spamopodobnych treści, a Klienci sami przywędrują do Twojego portu, zainteresowani produktem, który oferujesz!

Gdzie zgłosić startup?