Uprawnienia SEP – czy przydają się w branży IT?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zastanawiasz się czy uprawnienia SEP przydadzą się w branży IT, w której pracujesz? Mówimy zdecydowanie tak, a dlaczego? Sprawdź, to w tym artykule.

Choć zagadnienia związane z elektryką mocno wykraczają poza obszar informatyczny to zdecydowanie informatycy powinni mieć wiedzę oraz umiejętności w tej dziedzinie. Dlaczego? Ponieważ pracują oni na sprzęcie elektrycznym, a praca przy prądzie to zawsze ryzyko. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji pozwoli na bezpieczne i świadome wykonywanie pracy. Zakres takich kwalifikacji obejmuję temat utrzymania sieci elektrycznych, projektowanie i znajomość BHP podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi.

Informatycy, którzy odpowiedzialni są za bezpieczeństwo i działanie systemu informatycznego powinni posiadać uprawnienia elektryczne do 1kV, które wydaję Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizacja ta mówi, że każda osoba, która wykonuje pracę z instalacjami elektrycznymi musi posiadać takie uprawnienia. Nie posiadając ich nikt nie ma prawa wykonywać prac związanych z elektrycznością. Osoba posiadająca kwalifikacje informatyczne i uprawnienia SEP może tworzyć bezpieczne i nie zagrażające zdrowiu i życiu systemy komputerowe

Jak zdobyć uprawnienia SEP jako informatyk?

Najlepszym i najszybszym sposobem na zdobycie uprawnień elektrycznych jest skorzystanie z kursu online na elektryka. Wiele firm oferuje takie kursy w internecie. Wystarczy znaleźć profesjonalną i rzetelną firmę, która bardzo dobrze przygotuje nas do zdania egzaminu SEP.

Podstawowymi uprawnieniami elektrycznymi dla informatyka to kurs SEP z grupy G1. Przeważnie taki kurs składa się z teorii i praktyki. Z tej pierwszej części osoba zdobędzie wiedzę na temat:

  1. Rodzaj instalacji elektrycznych,
  2. Zasad BHP i obowiązujących przepisów prawnych,
  3. Jak powinien wyglądać protokół w przypadku przeprowadzania pomiarów.

W części praktycznej kursant dowie się jak podłączać instalacje i wszystkie związane z tym rzeczy. Po odbyciu kursu można podejść do egzaminu SEP, a pojego pozytywnym zaliczeniu otrzymuje się certyfikat, który potwierdza uzyskane kwalifikacje.

Jeśli chcesz uzyskać uprawnienia SEP sprawdź koniecznie szkolenia organizowane w sposób zdalny. Nie tylko zaoszczędzisz swój czas, ale także pieniądze. Zdobądź certyfikat, który pozwoli Ci na pracę jako informatyk z instalacjami elektrycznymi. Zwiększ swoje wynagrodzenie już dziś!