Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Gdzie zgłosić startup? Co robić dalej? Jak można aplikować o dotację oraz na co ją przeznaczyć? Podpowiadamy!
Startup oznacza świeżo upieczone przedsiębiorstwo lub tymczasową organizację, która przymierza się do stworzenia innowacyjnego projektu i założenia działalności gospodarczej w oparciu o ten pomysł. Główne cechy startupu to krótka działalność (maksymalnie do 10 lat), innowacyjny charakter oraz skalowalność. Startupy zazwyczaj cechuje wyższe ryzyko niepowodzenia, ale w przypadku sukcesu ich twórcy mogą liczyć na bardzo duży zwrot z inwestycji. W momencie, gdy dane rozwiązanie biznesowe odniesie sukces i przyniesie zysk, przedsiębiorstwo przestaje być uznawane za startup. Gdzie zgłosić startup, gdy chcemy przejść od pomysłu do realizacji?
Aby mocno i pewnie wystartować, warto zgłosić swój startup do któregoś z programów finansujących innowacyjne pomysły na firmy. Tego typu konkursy organizuje m.in. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W poszukiwaniu możliwości dotacyjnych warto sprawdzać regularnie stronę internetową Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), działającego w ramach Funduszy Europejskich. Konkursy ogłaszane przez POIR są publikowane m.in. na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakładce Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. O pieniądze mogą się starać projekty badawczo-rozwojowe, których celem jest opracowanie nowego produktu lub usług. Dany pomysł musi się wpisywać w jedną z kilku kategorii, takich jak Zdrowe Społeczeństwo, Surowce Naturalne, czy Zrównoważona Energetyka. To, ile pieniędzy otrzymasz na biznes, zależy od skali i rodzaju projektu.
Uzyskaną dotację możesz przeznaczyć na opłacenie wynagrodzeń, zakup materiałów oraz pokryć nią koszta zakupu danej usługi badawczej lub patentu. Pamiętaj, że aby w ogóle móc się starać o dotację, Twój pomysł musi się wpisywać w definicję innowacji, w zakresie produktowym lub procesowym.