Malware – co to jest i jak usunąć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Widzisz, że Twój komputer bądź laptop działa inaczej niż zazwyczaj? Często się zawiesza? I widzisz zmiany dokonane na sprzęcie, które nie zostały przez Ciebie ustawione? Może to wskazywać na to, że twoje urządzenie zostało opanowane przez złośliwe oprogramowanie malware. Zobacz co to jest malware i jak je usunąć!

Malware – czym  jest?

Malware inaczej malicious software to różnego rodzaju szkodliwe oprogramowania, których celem jest zainfekować komputer bądź inne urządzenie korzystające z internetu bez wiedzy użytkownika. Malware obejmuje:

  • wirusy,
  • trojany,
  • ransomware,
  • programy szpiegujące – spyware,
  • phishing,
  • rootkity,
  • i inne.

Przed takimi zagrożeniami można uchronić swój sprzęt stosując odpowiednie zabezpieczenia.

Dlaczego malware atakuje nasz komputer albo laptop?

Złośliwe oprogramowania wykorzystują luki w programach zabezpieczających i dostają się do systemu z zainfekowanych witryn www i plików różnego rodzaju, które zostają pobrane z internetu bądź poczty. Często instalują się niezauważone po akceptacji regulaminu. Cyberprzestępcy wykorzystują malware do uzyskania danych osobowych czy haseł, aby wyrządzić straty finansowe bądź wprowadzić błędy na naszej stronie internetowej np. na sklepie. Jeśli zależy nam bezpieczeństwie przed takiego typu zagrożeniami należy posiadać dobry antywirus oraz program antymalware.

Jak wykryć malware?

Najbardziej widocznym zainfekowaniem komputera jest to, że zwolnił on tempo swojej pracy i często się zacina. Innymi czytelnymi znakami występowania złośliwego oprogramowania są wyskakujące okienka, reklamy, malware komunikaty, a także przekierowania automatyczne na inne strony  czy blokowanie programów ochronnych. Choć z pozoru takie działania nie wyglądają groźnie to może to się skończyć blokadą całego systemu. Są, także oprogramowania, których czynności nie widać, ponieważ działają one w ukryciu. Długo zostają one niezauważone i wyrządzają duże szkody. Takim podstępnym malware jest m.in. rookity. Ukrywają się one głęboko w systemie operacyjnym i trudno je wykryć.

Jak usunąć malware?

Jeśli Twój program antywirusowy nie jest w stanie rozwiązać problemu warto więc, wtedy skorzystać z usług specjalistów, którzy usuwają malware i wykonają wszystkie czynności, aby zabezpieczyć urządzenie od ataków złośliwego oprogramowania. W niektórych przypadkach konieczne jest przywrócenie systemu i powolne odzyskiwanie danych, a takie czynności nie są łatwe do wykonania osobom, które się na tym nie znają. Pamiętaj, że po wyczyszczeniu komputera albo laptopa z malware należy zmienić WSZYSTKIE hasła.

Zamów już teraz usługę, która pomoże Ci zwalczyć wirus w WordPress.