Postaw Tarot Online za darmo

Jak zostać programistą?

Szybki rozwój technologiczny spowodował, że programiści są jednymi z najbardziej rozchwytywanych pracowników na rynku. Kim właściwie jest programista? Programista opracowuje i wdraża do użytku programy i aplikacje przy użyciu języka programowania, testuje je i naprawia błędy powstałe w trakcie pisania kodu.

Zalety i wady pracy jako programista

Marzysz o pracy programisty? Kuszą Cię wysokie zarobki i prestiż społeczny? Sprawdź jakie są główne zalety pracy jako programista:

  • atrakcyjne zarobki
  • bardzo dobre warunki pracy m.in. liczne benefity (prywatna opieka medyczna, karty sportowe, karnety do kina)
  • stabilność zatrudnienia
  • duży wybór ofert pracy
  • szerokie perspektywy rozwoju zawodowego
  • możliwość pracy zdalnej

Oczywiście każda praca niesie za sobą niedogodności, o których należy pamiętać. Nim podejmiesz decyzję o kierunku rozwoju Twojej kariery, zerknij na co narzekają doświadczeni programiści:

  • długotrwała praca przy komputerze
  • praca samodzielna wymagająca wielogodzinnego skupienia
  • nienaturalna, męcząca pozycja pracy i brak ruchu
  • często praca po godzinach

Jak zostać programistą?

Języka programowania można nauczyć się samodzielnie w domu, na kursie programowania lub wybierając studia informatyczne. Należy podkreślić, że nie wszystkie firmy zatrudniające programistów wymagają wyższego wykształcenia kierunkowego. Dla wielu firm ważniejsze są umiejętności pracy w danym języku oraz ukończone projekty. Od kandydatów wymaga się przede wszystkim zdolności logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.

Przystępując do nauki programowania należy skupić się na jednym języku programowania, w którym będziemy się specjalizować. Ucząc się samodzielnie w domu możemy skorzystać z licznych kursów internetowych, materiałów e-learningowych, tutoriali w internecie i książek. Nauka w domu wymaga bardzo dużego zaangażowania i wytrwałości.

Osiągnięcie poziomu młodszego specjalisty to kilka miesięcy nauki po minimum 2 – 3 godziny dziennie. Inną możliwością są kursy programowania w wybranym języku. Trwają one zazwyczaj 80 – 120 godzin i kosztują kilka tysięcy złotych. Natomiast w przypadku wyboru studiów informatycznych, jeszcze w trakcie nauki można zdobyć cenne doświadczenie w ramach obowiązkowych praktyk zawodowych. Firmy bardzo chętnie zatrudniają studentów, a formalne wykształcenie jest nadal w cenie. Warto pamiętać, że w pracy programisty niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Zarobki programisty

Ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na programistów ich zarobki znacznie przekraczają średnią krajową i należą do jednych z najwyższych na rynku. Zależą głównie od doświadczenia, regionu, wielkości firmy oraz języka programowania. Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby mające minimum 5 letnie doświadczenie pracujące na stanowisku starszego programisty.

Pracownicy z doświadczeniem do lat 2 zarabiają przeciętnie 4000 – 6000 zł, z doświadczeniem 2-5 lat w granicach 6000-12000 zł, z doświadczeniem przeszło 5 lat mogą liczyć na zarobki rzędu 8000-16000 zł. Analizując wysokość zarobków pod względem wielkości firmy, największe zarobki otrzymują specjaliści pracujący w dużych firmach i korporacjach. Owi pracownicy mogą także liczyć na największy pakiet benefitów. Na górne stawki z podanych widełek mogą liczyć programiści pracujący w dużych miastach. Na wysokość zarobków wpływa w dużej mierze język programowania. Tutaj najwyższe zarobki osiągają programiści aplikacji mobilnych, Java oraz C/C++.

Gdzie najlepiej pracować jako programista?

Programiści niezależnie od języka programowania, w którym się specjalizują mają szerokie możliwości zatrudnienia. Właściwie każdy sektor rynku potrzebuje doświadczonych programistów. Gdzie szukać pracy? Warto poszukać zatrudnienia w dużych firmach, które oferują wyższe zarobki i bogatsze pakiety benefitów. Najwyższe zarobki otrzymują programiści w dużych miastach szczególnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście – ze względu na duża liczbę firm, zapotrzebowanie na programistów jest ogromne.

Bardzo chętnie polskich programistów zatrudniają firmy zagraniczne, szczególnie mające siedziby w Europie Zachodniej, tj.: w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Komentowanie wyłączone