Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Zastanawiasz się, czym jest korporacja i na czym polega praca w korporacji? Planujesz karierę w dużej firmie z branży IT lub w innym przedsiębiorstwie o charakterze korporacji? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Zanim odpowiemy na pytanie, jak działa korporacja, na czym polega praca w korporacji i jakie są szanse na karierę w korporacji w naszym kraju, warto przedstawić definicję pojęcia Korporacja.
Korporacja to rodzaj organizacji, która posiada osobowość prawną, a jej istotnym elementem są członkowie – bez nich korporacja nie istnieje. Słowo korporacja jest w Polsce głównie kojarzona z największymi firmami na świecie. I faktycznie – pojęcie to w Stanach Zjednoczonych odnosi się do firmy, która jest spółką akcyjną. Zgodnie z definicją korporacji, członkostwo w tej organizacji społecznej musi mieć charakter trwały i być uregulowane wewnętrznym prawem. W przypadku przedsiębiorstw z branży technologicznej korporacje zatrudniają nawet tysiące pracowników, a ich placówki rozsiane są po całym świecie. W samym tylko Empire State Building w Nowym Jorku pracuje około 15 tysięcy osób!
Korporacja a firma – jakie są różnice? Podstawową różnicą jest skala działania firmy i jej struktura. W korporacji pracownik może liczyć na długą drogę rozwoju i kariery. Duża firma, która zatrudnia tysiące pracowników, posiada w swojej strukturze setki posad, na które można awansować. Minusem są bardzo sztywne (w porównaniu z mniejszymi firmami) reguły i zasady pracy. Decydując się na pracę w korporacji, trzeba mieć świadomość tego, że nasza praca będzie przebiegać w ściśle kontrolowanych, często stresujących warunkach. Będziemy szkoleni ze specyficznych procedur panujących w firmie i na bieżąco rozliczani z ich wzorowego przestrzegania, a także z efektów naszej pracy.
Ważnym elementem pracy w „korpo” jest dbałość o integrację pracowników – ten aspekt może wpływać bardzo korzystnie na pracę i relacje pomiędzy współpracownikami. Pracując w tak dużym przedsiębiorstwie, możemy liczyć na bogaty pakiet świadczeń socjalnych, karty na siłownię, atrakcyjne premie targetowe, szkolenia i wiele innych przywilejów. Druga strona medalu, jeśli chodzi o pracę w korporacji, to długie godziny pracy. Jeśli marzy Ci się praca w korporacji w Warszawie, np. na słynnej ulicy Domaniewskiej, trzeba się z tym liczyć.
Pracownik w korporacji otrzymuje więc wiele możliwości, atrakcyjny pakiet benefitów, stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie, ale ich ceną jest ograniczona swoboda w pracy, stres, długie godziny pracy, powtarzalność zlecanych zadań i wysoki poziom kontroli pracy.
MAŁA FIRMA | DUŻA KORPORACJA |
ograniczone poczucie stabilizacji, duże ryzyko upadku firmy | względnie duże poczucie stabilizacji |
niewielka struktura | rozbudowana struktura |
ograniczona ilość posad i możliwości awansu | wiele posad i możliwości awansu |
dużo wyzwań – zadania zawodowe mogą być skomplikowane i nierzadko wychodzić poza kompetencje pracownika | powtarzalne i jasno określone zadania oraz obowiązki zawodowe |
pakiet benefitów (nie zawsze) | pakiet benefitów dla wszystkich pracowników |
umowa o pracę jest rzadkością, częściej mamy do czynienia z tzw. umowami śmieciówkami | stabilna umowa o pracę |
wynagrodzenie uzależnione od budżetu firmy i doświadczenia | względnie wysokie wynagrodzenie |
pracownik ma wpływ na rozwój firmy | pracownik nie ma wpływu na rozwój firmy, ani żadnej decyzyjności |
rozwijanie indywidualności | brak indywidualności, pracownik powinien utożsamiać się z firmą, jest postrzegany jako trybik w machinie |
Na czym polega praca w korporacji? Duża organizacja wiąże się z większymi możliwościami rozwoju – a te niewątpliwie daje praca w korporacji. Wrocław, Warszawa, Kraków – to główne ośrodki w Polsce, w których od kilkunastu lat tworzone są duże firmy korporacyjne. Zanim jednak dostaniemy się na wyższe szczeble, najczęściej lądujemy w małym teamie, który wykonuje powtarzalne i przewidywalne zadania.
Pracę w korporacji z reguły wybierają osoby, które preferują stabilne zatrudnienie, proste i jasno określone zadania i obowiązki oraz stałe godziny pracy. Same zasady wykonywania poleceń w korporacji nie różnią się znacząco od normalnej firmy – zarówno małe, jak i duże firmy muszą zarabiać, by się utrzymać na rynku. Aby firma funkcjonowała prawidłowo, jej pracownicy muszą więc wykonywać niezbędne czynności, które utrzymają ten organizm przy życiu. Dla wielu ludzi na świecie korporacja to styl życia i często w jednej firmie korporacyjnej pracują całe rodziny.
Co się robi w korporacji? Każdy pracownik ma ściśle określony zakres obowiązków, związany ze strukturą korporacji, w której obrębie (np. codzienne dzwonienie do klientów z ofertą, odbieranie połączeń z klientami lub uzupełnianie bazy danych). Tym samym odpowiada on za pewien etap realizacji zadań, nie znając obowiązków i szczegółów związanych z pracą na innych stanowiskach. W praktyce praca w korporacji składa się więc z szeregu podobnych, powtarzalnych obowiązków, bez wtajemniczania pracownika w zasady panujące w innych działach, a co dopiero całokształt polityki prowadzonej przez firmę.
Korporacja – praca w dużej firmie nie wymaga skończenia konkretnego kierunku studiów. W korporacji może pracować zarówno psycholog, jak i marketingowiec, informatyk lub tłumacz – anglista. Szczególnie lubiane przez wielkie firmy kierunku studiów, to filologie obce, ekonomia, zarządzanie, ale nie ma tutaj reguły. Bardziej liczą się kompetencje, takie jak znajomość języków obcych, aktywność w organizacjach studenckich, odbyte szkolenia oraz pakiet umiejętności twardych i miękkich, nabytych podczas praktyki lub studenckiego stażu.
W Polsce funkcjonuje całe grono naszych rodzimych firm – korporacji, które władają całym światem biznesu.
Wśród nich warto wymienić:
Jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w branży IT wśród wielkich zagranicznych korporacji, to także jest możliwe. Możemy ubiegać się o posadę w lokalnych oddziałach gigantów IT, takich jak firma Google, Facebook, czy Intel. Mimo, że to jedynie pododdziały dużych korporacji, to ich rozbudowana struktura pozwala na długą i obiecującą karierę zawodową.
Warszawa to polskie miasto korporacji – szczególnie znana jest słynna ulica Domaniewska – centrum wielkich firm w stolicy. Praca w korporacji w Warszawie charakteryzuje się wysokimi zarobkami – średnia płaca w stolicy może wynosić około 5 tysięcy złotych netto, w zależności od stanowiska. Pracownik, który dopiero zaczyna przygodę z korporacją i nie posiada żadnego doświadczenia, może liczyć na minimum 2500 złotych netto wypłaty.
Jeśli chodzi o pracę w korporacji we Wrocławiu, zarobki są nieco niższe niż w przypadku stolicy. Tak jak i w innych korporacjach, pracownicy mogą liczyć na szereg świadczeń dodatkowych i benefitów, wrocławskie korporacje to także nowoczesne powierzchnie biurowe. Dobrze wykształcona kadra i niskie koszty prowadzenia działalności sprawiają, że do stolicy Dolnego Śląska przenosi się coraz więcej zagranicznych korporacji. Wśród nich można wymienić między innymi Capgemini, Ryanair, Credit Suisse, Google oraz Hewlett Packard. We Wrocławiu powstaje także coraz więcej startupów i centrów badawczo-rozwojowych.
Kraków to kolejne obok Wrocławia i Warszawy polskie miasto, które „stoi korporacjami”. W szczególności dobrze rozwinięty jest tutaj rynek nieruchomości biurowych, ale nie tylko. Od wielu lat funkcjonują tutaj giganci przemysłu – Heineken, Shell, czy Hitachi. W Krakowie działalność prowadzą także State Street, PKO Bank Polski oraz Gemini Polska. Jak donosi Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (w skrócie ABSL), przykładowe miesięczne wykształcenie specjalisty ds. custom service (powyżej 1 roku doświadczenia) w Krakowie może wynieść od 3800 do 5 tysięcy złotych netto.
Wiele osób traktuje etap pracy w korporacji jako etap przejściowy – takie podejście jest słuszne – powinien to być czas poświęcony na to, by zebrać niezbędne doświadczenie, wyrobić kontakty branżowe i przy okazji jakoś się utrzymać. Osoby, które pracowały w korporacjach (zwłaszcza w sektorze farmaceutycznym), często jednak wypowiadają się o swoich byłych miejscach pracy, jak o sekcie. Bardzo łatwo popaść w hermetyczne korporacyjne środowisko i zacząć żyć jedynie osiąganymi wynikami oraz spotkaniami integracyjnymi, na których nie rozmawia się o niczym innym, jak o pracy i powtarza w kółko motywacyjne slogany zasłyszane od liderów.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pracy w korporacji, warto przeczytaj nasz ostatni artykuł The Circle – IT przyszłości, czy tylko science fiction? Polecamy także, aby obejrzeć film Krąg.
Każdy z nas lubi i ceni sobie bezpieczeństwo. Korporacja daje nam ten przywilej. W pewnych środowiskach jednak (np. dział obsługi klienta lub dział sprzedaży), korporacja może się okazać stresującym i wymagającym miejscem pracy. Tysiące pracowników wykonujących jedno i to samo, powtarzalne zadanie, goniących za dobrym wynikiem? To właśnie korporacja. Jak przetrwać w tej dżungli?
Gdy w pracy liczy się jedynie dobry wynik, a pracownik, pomimo osiągania wysokich not, nie jest zauważany przez podwładnego, taka sytuacja może doprowadzić do dużej frustracji i zaognienia rywalizacji. Cena za stabilizację może być wysoka, dlatego warto przemyśleć swoje priorytety i wybierać dobrze miejsce pracy. W przetrwaniu w korporacji mogą pomóc bliscy znajomi – ale nie tacy, których poznaliśmy w miejscu pracy, tylko osoby, z którymi zaprzyjaźniliśmy się w trakcie studiów lub wcześniej.
Zdecydowanie nie warto naginać własnych zasad po to, by przypodobać się w firmie. Wybierając ścieżkę kariery, należy wybierać przede wszystkim taką drogę, która faktycznie umożliwi nam rozwój – poprawi nasze umiejętności i wzbogaci – nie tylko w kontekście finansowym, ale i emocjonalnie oraz duchowo. Stąd też wiele osób po kilku latach pracy w korporacji decyduje jednak przenieść się do niewielkiej firmy lub otworzyć własną działalność i pracować samemu, na własny rachunek.
Czy warto postawić na pracę w korporacji, czy lepiej zatrudnić się w małej firmie? Jeśli myślisz o podjęciu pracy w branży IT, w podjęciu decyzji może Ci pomóc nasz inny artykuł: Mity na temat pracy w branży IT. Warto poznać wszystkie mity i fakty dotyczące wymarzonej posady lub branży – wtedy wybór będzie o wiele łatwiejszy!
Aktualizacja 08.07.2019r.