Firmy coraz chętnie inwestują w cyberbezpieczeństwo

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Posiadanie przedsiębiorstwa także w Internecie wiąże się z koniecznością wdrożenia wielu systemów, które będą w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa klientom, jak i samym właścicielom firmy. Konsekwencje, jakie mogą płynąć z wycieku wrażliwych danych mogą okazać się tragiczne dla każdej – nawet dużej korporacji. Słabe zabezpieczenie takich informacji naraża każdego właściciela przedsiębiorstwa na ataki hakerskie oraz włamywanie się na konta klientów. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy na prywatnych kontach konieczne jest podanie danych sowich kart płatniczych. Jeżeli postronna osoba ma dostęp do takich informacji, straty mogą być ogromne, a reputacja firmy nie do odbudowania.

Polskie firmy

Często wiele rozwiązań technologicznych najpierw zyskuje swoich fanów na rynkach zagranicznych, a dopiero potem pojawia się w polskiej branży. Podobnie jest także z cyberbezpieczeństwem. Jednak co najmniej połowa firm znajdujących się na rodzimym rynku decyduje się na radykalne inwestycje w tym sektorze w przeciągu najbliższych lat. Zwiększa się świadomość co do ochrony danych swoich klientów, dlatego polskie firmy także wdrażają takie mechanizmy. Marka Intel postanowiła w tym zakresie zlecić odpowiednie badania rynku na terenie Polski,  Czech, Rumunii i na Węgrzech.

„Managerowie IT planują zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo zarządzanych przez siebie sieci, pomimo że uznają je za dobrze chronione. Jest to konieczne, by nie dać się wyprzedzić cyberprzestępcom, stosującym coraz bardziej zaawansowane metody ataków. Naruszenie bezpieczeństwa sieci firmowej może przynieść ogromne straty finansowe oraz wizerunkowe, dlatego kolejne inwestycje w tym obszarze zawsze będą uzasadnione” – tłumaczy  dyrektor Intela w regionie CEE Krzysztof Jonak.

Cyberbezpieczeństwo w modzie

Ponad połowa firm, które zostały objęte analizą w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech deklarują, że chcą zwiększyć nakłady na swoje cyberbezpieczeństwo. Dane w procentach prezentują się następująco:

  1. Czechy – 60%,
  2. Węgry – 53%,
  3. Rumunia – 50%,
  4. Polska – 50%.

Całe badanie zostało zlecone przez firmę Intel, a wykonawcą był Ipsos. Przed wykonaniem całej analizy ustalono oczywiście specjalne kryteria, takie jak zatrudnienie. Minimalna liczba wynosiła 150. Do całego badania zakwalifikowano ponad 250 podmiotów IT o różnorakiej branży z wyżej wymienionych krajów.

Planujesz pracę w korporacji? Sprawdź ten artykuł.