Cechy przydatne w e-biznesie cz. II

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kontynuując temat z poprzedniego artykułu pt: Cechy przydatne w e-biznesie cz. I przedstawiam kilka kolejnych, wartych wyrabiania w sobie cech.

Siła woli

Siła woli jest niezbędna aby móc pokonywać wszelkie przeszkody i piąć się po schodach w kierunku sukcesu. Sukcesem w tym przypadku będę nazywała osiągnięcie i utrzymanie takiego stanu gdy e-biznes generuje pasywny dochód. Silna wola pomaga także w byciu asertywnym, w działaniu zgodnym z własnym sumieniem i przekonaniem bez oglądania się na opinie innych. Musisz zdać sobie sprawę, że wielu niedowiarków, czy pseudodoradców będzie próbowało odwieść Cię od Twoich planów związanych z e-biznesem. Powody takich działań mogą być różnorodne, lecz nie będę się tutaj na ten temat rozpisywać.

Warto ćwiczyć swoją siłę woli np. podczas napotykania wszelkich problemów nie traktować ich wyłącznie jako ciężkich do pokonania przeszkód lecz jako niezbędne elementy układanki na drodze ku spełnieniu swoich marzeń. Problemów nie miewają jedyni ci, którzy nic nie robią, a one są po to aby je pokonywać i dzięki temu stawać się coraz bardziej silną i świadomą jednostką.

Konsekwencja i zdecydowanie

Do upragnionego celu można dojść pod warunkiem, że stosujemy konsekwentnie, stale i systematycznie pewne zasady. Nie ma drogi na skróty. Na początku naszej przygody z e-biznesem dobrym wyjściem jest sporządzenie sobie sensownego planu działania i konsekwentne stosowanie go w praktyce. Aby planowanie było w pełni skuteczne, należy je zmaterializować tzn. przenieść na papier, aktualizować czy dokonywać zmian związanych z pojawiającymi się nowymi celami.

Można zapytać, po co przenosić plan na papier? To akurat jest proste. Plan, który jest ułożony wyłącznie w naszych myślach, nie będzie działał jak ten spisany. Sama myśl nie jest materialna, a kartka papieru i spisane na niej cele już tak. Jak wiadomo to co jest namacalne ma szansę szybciej wejść w życie i nabrać charakteru materialnego. Dodatkowo po głębokim przemyśleniu i zapisaniu planu, mamy wszystko jasno ułożone, i nie musimy codziennie zaprzątać sobie głowy pytaniami typu: “co by tu dzisiaj zrobić?” W miarę realizacji planu jedne cele są już nieaktualne a pojawiają się nowe.

Zaplanuj swoje cele

Dobry plan powinien zawierać:

  • Cel;
  • Czas potrzebny do jego realizacji;
  • Środki, które będą pomocne w osiągnięciu celu;
  • Podejmowane działania w podziale na: główne, obowiązkowe i poboczne, czyli te, które podejmuje się po wykonaniu działań głównych, jeżeli pozostanie pewna ilość czasu oraz na jednorazowe i powtarzalne;
  • Uwzględnienie dokształcania się w zakresie realizowanych celów;
  • Ewentualne koszty.

W trakcie działań zmierzających do realizacji celów oraz wraz z naszym rozwojem, plan będzie modyfikowany o już zrealizowane punkty, dodatkowe aspekty, które pojawiły się wraz z dokształcaniem bądź różnymi nieprzewidzianymi okolicznościami. Jeżeli niektóre działania nie będą przynosiły zamierzonych efektów, trzeba będzie je dokładnie przejrzeć pod kątem poprawności i skuteczności, następnie wprowadzić poprawki ewentualnie zmienić na inne bardziej efektywne, co wraz ze wzrostem poziomu naszej wiedzy i doświadczenia będziemy potrafili znacznie lepiej ocenić.

Tak więc mając jakąś wizję, pomysł nie należy się długo zastanawiać lecz szybko przelewać je na papier, ponieważ umysł ludzki nie ma pamięci absolutnej i niektóre naprawdę przydatne i trafione pomysły mogą zagubić się w jego meandrach. Potem można je doszlifować i jak czysty diament wdrażać w rzeczywistość. Radzę tak z własnego doświadczenia, ponieważ błyskotliwe pomysły przychodzą nagle i szybko ale również nagle i szybko się o nich zapomina. Naucz się więc czym prędzej spisywać je na czymkolwiek co akurat masz pod ręką, aby nie zostały zapomniane. Stałe, konsekwentne i systematyczne z koniecznymi modyfikacjami działania w określonym czasie pozwolą cieszyć się efektami.

Ważne jest aby ich nie zaprzestawać, nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna należy zdecydowanie brnąć do przodu. Może oznaczać to konieczny przełom, zrewidowanie i być może pewne zmiany Twoich poczynań. Niemniej jest to niezbędny etap aby poznać zasady rządzące światem e-biznesu i coraz głębiej się w niego wdrażać.

Wyobraźnia i kreatywność

Tak naprawdę niewiele wskórasz w internecie jeśli nie potrafisz sprawnie posługiwać się słowem pisanym. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma zadatki na wybitnego pisarza lecz umiejętności copywritingu w tej branży są wręcz niezbędne. Jeżeli jeszcze nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie tworzyć wartościowe teksty, warto to zlecić copywriterowi. Wiąże się to rzecz jasna z pewnymi kosztami lecz niewysokimi. Można też szkolić się w tym zakresie pamiętając aby teksty były wolne od błędów ortograficznych i gramatycznych.

Edytory tekstowe, nawet te na licencji GNU taki jak np. LibreOffice wyposażone są w słowniki i funkcje podkreślania błędów ortograficznych, więc ten problem jest prosty do rozwiązania. Gorzej z szykiem zdań i gramatyką. W tym przypadku pomocne bywa czytanie literatury, oraz czasopism.

Osoby z bujną wyobraźnią będą miały na tym polu wiele do przekazania. Wystarczy iż wpadnie im do głowy jakiś pomysł na konkretny temat a będą mogły pisać elaboraty. Warto wykorzystywać ulotne chwile tzw. weny, natchnienia i wtenczas chwytać za przypór do pisania i przelewać swoje myśli na papier, nieważne w jakiej formie gramatycznej i z jaką ilością błędów. Potem ów tekst można dopracować. Ważne aby złapać tę myśl przewodnią, reszta stanie się wówczas tylko kosmetyczną poprawką.

Wyobraźnia i kreatywność przydaje się nie tylko podczas tworzenia tekstów marketingowych czy wpisów na bloga. Bardzo ciekawym zajęciem jest wymyślanie nowatorskich strategii marketingowych oraz ich umiejętne testowanie. Nie trzeba wcale powielać wszystkich pomysłów innych marketingowców.Wspaniale byłoby stworzyć własną technikę a w przypadku gdyby okazała się skuteczną , cieszyć się nią jako autor i czerpać z tego tytułu profity. Jednak aby zacząć tworzyć własne strategie musisz być obeznany z już istniejącymi i funkcjonującymi w branży e-biznesu.

Największe sukcesy na tym polu odnoszą właśnie ludzie z otwartymi umysłami, którzy uwielbiają eksperymentować, a przy tym nie zniechęcają się byle jaką porażką tylko traktują ją jako przydatną naukę.

Zdaję sobie sprawę, że w tych dwóch krótkich artykułach nie wyczerpałam tego jakże obszernego tematu. Niemniej starałam się zawrzeć w nich to co uważam za najważniejsze i w pewnym sensie niezbędne dla osoby, dla której rozwój osobisty jest niezwykle ważnym aspektem co z kolei nierozerwalnie łączy się z działalnością biznesową.