Cechy przydatne w e-biznesie cz. I

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ważnym aspektem pomagającym w osiągnięciu sukcesu w e-biznesie jest posiadanie zespołu cech charakteryzujących osobę zamierzającą uzyskiwać dochody poprzez prowadzenie e-biznesu.

Jeżeli jesteś osobą myślącą wyłącznie etatowo, to masz dwa wyjścia:

  •  Pierwsze z nich to zupełnie zapomnieć o e-biznesie;
  •  Drugie, rozpocząć ciężką pracę nad wyeliminowaniem ze swojego schematu myślowego mentalności etatowca.

O ile pierwsze wyjście jest łatwe i nie przysporzy nikomu trudności o tyle drugie jest trudne, związane z mnóstwem poświęcenia, wielogodzinnego zdobywania niezbędnej wiedzy i doświadczenia, przeżywania szeregu rozczarowań, porażek oraz wielu momentów zniechęcenia, jednak oferujące najwspanialszy w moim mniemaniu stan na świecie a mianowicie wolność i niezależność finansową.

Jeśli chodzi o te niezbędne cechy charakteru jakie winien posiadać charyzmatyczny lider, mentor wymieniłabym ich wiele jednak skupię się na paru według mnie najistotniejszych.

Poczucie humoru

Wszystkie cechy są jak najbardziej jasne i na swoim miejscu oprócz poczucia humoru. Wielu zapewne zastanawia się po co przy prowadzeniu poważnego wszak e-biznesu potrzebne jest poczucie humoru. Nie jest to cecha bez której e-biznes się nie uda lecz posiadanie jej jest niezmiernie pomocne. Poczucie humoru w parze z inteligencją i błyskotliwością potrafią zdziałać cuda. Ludzie nie lubią mruków, jeśli nawet tak twierdzą.

Nigdy otwarcie się do tego nie przyznają. Poczucia humoru nie należy jednak mylić z infantylizmem czy nieodpowiedzialnym „luzem”. Zresztą inteligentny humor łatwo rozpoznać. Aby zrozumieć po co tak naprawdę warto czasem błysnąć fajnym dowcipem, żartem czy anegdotą zastanów się w czyim towarzystwie wolisz przebywać, czy wśród nudnych malkontentów, narzekających na wszystko i wszystkich czy wśród osób, które potrafią rozbawić i wyluzować towarzystwo we właściwym ku temu czasie?

Nie zamartwiaj się jednak jeżeli brak Ci talentu kabareciarza, gdyż nie o to tu chodzi. Aby nie być uznanym za mruka warto czasem wrzucić na bloga czy na portal społecznościowy żartobliwą anegdotkę czy komentarz do jakiegoś wpisu. Należy jednak czynić to umiejętnie z poczuciem taktu, estetyki i smaku, aby nie zostać posądzonym o chałturnictwo. Arcygłupich i nikomu niepotrzebnych wpisów i komentarzy w internecie nie brakuje, po co więc powiększać te nikomu niepotrzebne i niewiele warte zasoby.

Poszanowanie drugiego człowieka

Osobnego omówienia wymaga również cecha, choć może jest to bardziej umiejętność, mająca kluczowe znaczenie w pozyskiwaniu i utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich a mianowicie poszanowanie drugiego człowieka. Nikt z nas nie znosi ignorowania, drwin czy ośmieszania. W swojej przygodzie z e-biznesem napotkasz wielu ludzi o różnorodnych charakterach, dążeniach i marzeniach. Nie z każdym musisz się zgadzać, jest to nawet niemożliwe i niezalecane, jednak aroganckie i nachalne narzucanie własnego zdania, swoich racji nie przysporzy Ci wielbicieli.

Bezwzględnie musisz umieć słuchać co inni mają do powiedzenia. Jeśli tego nie potrafisz, to albo porzuć marzenia o ebiznesie lub zacznij od wyuczenia się tej umiejętności, która jest niezbędna w codziennej pracy. Cechą dobrego przywódcy jest właśnie umiejętność słuchania i otwartość na problemy innych. Internet jest medium sprzyjającym nawiązywaniu w szybki i łatwy sposób nowych kontaktów. Można więc w krótkim czasie nabyć odpowiednie doświadczenie w postępowaniu z ludźmi, przestrzegając oczywiście zasad o których piszę.

Ułatwione zadanie posiadają ci, którzy już z racji samej osobowości lubią kontakty z ludźmi i nawiązywanie nowych oraz utrzymywanie długoletnich znajomości jest dla nich zajęciem łatwym i przyjemnym zarazem. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują. Uważam, że każdy przy odrobinie chęci i pracy jest w stanie pokonać swoją nieśmiałość i stać się osobą szanowaną i cenioną, z którą liczą się inni.

Konstruktywny upór

Konstruktywny upór to upór, dzięki któremu jesteśmy w stanie coś osiągnąć. Osobiście odróżniam dwa rodzaje uporu, ten konstruktywny właśnie i drugi, który nazywam głupim lub oślim uporem choć być może urażam przy tym niepotrzebnie Bogu ducha winne zwierzę. Głupi upór to upór nic nie wnoszący w życie a wręcz przeciwnie hamujący wszelki rozwój ze względu na brak możliwości rozwoju i spoglądania na świat z wielu perspektyw.

Natomiast upór konstruktywny pomaga w osiągnięciu celu będącego wynikiem naszej kreatywności. Oznacza to, iż kreując cel, wiemy jaki on jest, czym on jest i że jest on nasz własny nie cudzy, gdyż z tym aspektem bywa różnie . Ten upór w pozytywnym tego słowa znaczeniu konstruuje nam warunki, które przybliżają do celu i nie pozwala przy tym zbyt szybko ulec zniechęceniu czy poddaniu się.

Opisane wyżej cechy nie wyczerpują w pełni ich zestawu. W następnym artykule opiszę jeszcze kilka istotnych cech jakie warto w sobie wykształcać. Zapraszam więc do obserwacji mojego bloga.