Znaczenie IT w medycynie

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża IT obecnie odgrywa kluczową rolę w prawie każdym aspekcie wszelakiej działalności. Towarzyszy nam niemalże wszędzie, nawet w medycynie.

Przez rozwój technologii informacyjnej, w szpitalach i nie tylko dostępny jest sprzęt medyczny z najwyższej półki, dostępne są różnorodne metody diagnostyczne czy sposoby na szybką komunikację z pacjentem. Zastanówmy się jednak, jakie znaczenie dla naszego zdrowia i życia daje możliwość wykorzystania nowych technologii teleinformatycznych w medycynie.

Precyzja w zbieraniu danych

Lekarz gromadzi dane o pacjencie za każdym razem, gdy ten do niego przychodzi. Czasem dokumentacja papierowa bywa zgubna, może się zgubić, spalić, różne przypadki się zdarzają. Jednak teraz wprowadzenie komputerowych systemów danych pozwala na szybszy dostęp do historii medycznej danego pacjenta, nawet historia kilka lat wstecz. Również można podejrzeć wyniki badań diagnostycznych (taki system działa np. w Luxmedzie), czy jakie zabiegi ma dany pacjent do zrealizowania i czy jakie leki przyjmuje.

Łatwiejsza konsultacja specjalistyczna

Mając ciężki przypadek medyczny, trudno jest cokolwiek zrobić jednemu lekarzowi. Obecnie jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Obecnie lekarz prowadzący może w każdej chwili bez zastanowienia się skonsultować przypadek z innymi lekarzami, którzy mają większe doświadczenie, zasięgnąć ich opinii i wprowadzić w ciągu najbliższych sekund odpowiednią metodę leczenia. Ma to znaczenie w przypadku pacjentów w ciężkim stanie, którzy potrzebują pomocy od razu.

Komunikacja pacjent – lekarz

W polskich stronach, relacja pacjent lekarz nie należy do najlepszych. Często pacjent narzeka na lekarza, bo ten nie potrafi pomóc, źle wypisał receptę itd., Ale patrząc z perspektywy czasu, relacje te uległy poprawie, a to dzięki sieci teleinformatycznej. Lekarz może porozumieć się (będąc nawet na urlopie) z pacjentem poprzez Internet, sprawdzić, jakie są efekty zleconego przez niego leczenia, wyniki badań chorego czy podjąć decyzję o dalszej terapii.

Diagnostyka

W przeszłości wykonując chociażby zdjęcie RTG chorej kończyny, dany pacjent musiał czekać kilka minut aż zdjęcie zostanie wywołane, potem dostarczyć je lekarzowi, który po obejrzeniu takiego obrazu zdecyduje o dalszym leczeniu. Obecnie dzięki cyfryzacji, stworzona jest specjalna baza danych, do której trafiają zdjęcia RTG. Lekarz zanim pacjent dostarczy mu bezpośrednio zrobione zdjęcie, może podpatrzeć je w systemie i podjąć decyzję o zakończeniu czy prowadzeniu dalszego leczenia.

Zmniejszone ryzyko

Dokumentacja medyczna w Internecie zdaje swoje egzaminy. Lekarz może dzięki temu ocenić, czy przepisanie danych lekarstw nie będzie negatywnie wpływało na pacjenta, który stosuje jednocześnie inne leki. Widoczna jest informacja o tym czy pacjent nie ma żadnych alergii, a to daje nam informacje czy środki znajdujące się w danym lekarstwie nie wywołają u niego niepożądanych efektów. Lekarz wtedy wie, czego unikać.

Poprawie uległa również komunikacja wewnętrzna, dzięki której monitorowanie pacjenta w karetce jest wysyłane bezpośrednio na oddział ratunkowy. Dostępne są również różne zapiski wideo, dzięki którym młodzi lekarze mogą podejrzeć sztukę lekarską. Chory ma dostęp do swoich wyników badań i całej dokumentacji.