Zmniejszająca się popularność języka Java

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Od lat dominującym językiem w komputerowym świecie jest język Java. Początki tego języka sięgają 1995 roku. Został od stworzony przez grupę programistów kierowanych przez Jamesa Goslinga. Praca i efekty nad tym językiem okazały się strzałem w dziesiątkę.

Język Java wykorzystywany jest do pisania różnego rodzaju aplikacji, małych i dużych. Aplikacja jest obsługiwana zarówno przez systemy Windows, jak i Linux, dzięki czemu nie wymaga nadmiernego wkładu finansowego w infrastrukturę.

Technologia Java została przetestowana i rozszerzana przez grupę programistów i architektów. Język Java pozwala na uruchomienie programów, które są pisane tylko i wyłącznie na jednej platformie, a także na tworzenie programów, które następnie można uruchomić w przeglądarce internetowej. Dzięki technologii Java jest możliwość opracowywania aplikacji, które odpowiadają za fora i sklepy internetowe, a także ankiety i formularze HTML. Java jest także stworzona dla potrzeb pisania wydajnych aplikacji stosowanych w telefonach komórkowych, sensorach, bramkach czy też produktów konsumenckich. Częstym powodem dla którego rozpoczyna się przygodę z programowaniem jest potrzeba stworzenia aplikacji głównie na aplikacje mobilne, jak na przykład Android czy iOS. Przy programowaniu na system iOS wykorzystujemy język C, zaś przy aplikacjach na Androida dobrym wyborem jest język Java. Jednakże mimo szerokiego zastosowania i dużej ilości pozytywnych aspektów języka Java zauważono tendencję do zmniejszającej się popularności języka Java.

Wiele użytkowników sięga po mniej znane języki wykorzystywane w programowaniu. Według prowadzonych rankingów Java i język C są na ich szczycie. Choć znajdują się tacy, którzy rezygnują z użytkowania Javy. Częstym powodem jest jego tempo pracy. Według jednych nie należy ono do najszybszych, z kolei inni użytkownicy potrafią znaleźć zalety jego stosowania. Chociażby na przykładzie oprogramowania Open Office, który w wielu płaszczyznach wykorzystuje Javę. Główną przyczyną spadku popularności języka Java jest to, że język ten nie rozwija się tak szybko i dynamicznie, jak inne znane języki wykorzystywane przy aplikacjach

Pomimo szeregu opinii i grupy przeciwników Java dalej plasuje się w czołówce programów wykorzystywanych przy tworzeniu aplikacji. Kierując się wyborem języka przy programowaniu dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie oceny w dostępnych rankingach, ale najlepszą rekomendację można usłyszeć poprzez wymianę doświadczeń z innymi programistami. Opinia kolegów z branży jest najbardziej wiarygodna i obiektywna.