Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Najbardziej dynamicznie rozwijająca się branża IT stała się jednym z głównych filarów każdego biznesu. Na poprawne funkcjonowanie firmy składa się dzisiaj wiele elementów infrastruktury sprzętowo-programowej, a jednym z nich jest system ERP.
Obecnie na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań ERP, na które decydują się małe i średnie przedsiębiorstwa. W przypadku dużych firm korzystają one ze znacznie bardziej rozbudowany systemów ERP lub decydują się na własne, dedykowane aplikacje dostarczane w formie outsourcingu.
Oczywiście ostatnie rozwiązanie jest bardzo kosztowne i pozwolić sobie na nie mogą tylko najwięksi gracze na rynku. Jak zatem wybrać odpowiednią aplikację?
W zależności od wielkości firmy wdrożenie systemów ERP może być bardzo kosztowne, a w przypadku nawet najtańszych rozwiązań dla kilku stanowisk to minimalny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Należy zatem bardzo rozsądnie przemyśleć taką inwestycję. Pomocne może okazać się w tym wypadku badanie przeprowadzone przez Technology Evaluation Centers, które wyzwania jakie stoją przed przedsiębiorcami w sektorze usług.
Jak można zauważyć, aż 48% firmy zmaga się z zagadnieniem maksymalizacji wykorzystania dostępnych zasobów. Dla 45% ankietowanych najważniejszą kwestią w przypadku systemów ERP jest planowanie i realizacja projektów. Prawie połowa (42%) pod uwagę bierze również zarządzanie kosztami projektów oraz zarządzanie relacjami z klientami (40%) tzw. moduł CRM.
Znajdywanie i zdobywanie nowych kontaktów okazało się ważnym aspektem ERP dla, aż 40% badanych, natomiast utrzymanie i zatrudnianie wykwalifikowanej kadry dla 30% firm. Tylko 19% odpowiedziało, że istotna z punktu widzenia takiego systemu jest możliwość ekspansji na zagraniczne rynki.
Jak można wywnioskować z badania wymagania przedsiębiorców wobec systemów ERP są duże, jednak ze względu na specyfikę oraz modułowość takich aplikacji większość z nich rozwiązuje wszystkie wspomniane problemy.
Wbrew powszechnemu myśleniu systemy ERP idealnie nadają się do obsługi zarówno firm produkcyjnych jak i usługowych. Oczywiście dla obu typów przedsiębiorstw wymagania będą różne. Nowoczesny i rozbudowany ERP zawierać powinien przynajmniej podstawową formę produkcji/składania towarów oraz oczywiście pełną obsługę magazynowo-handlową firmy.
Przy wyborze ERP podstawowym elementem jest możliwość jego rozbudowy oraz zintegrowania z zewnętrznymi aplikacjami. Istotne staje się także zapewnienie pełnej obsługi firmy poprzez moduły kadrowe, finansowe oraz zapewniające dodatkowe funkcjonalności jak np. e-commerce. Wybierając system ERP na pewno należy również postawić na dużego partnera biznesowego lub producenta, który zapewni bieżące wsparcie i aktualność systemu.
Nie można także zapomnieć o opcji integracji z cloudem oraz dedykowanej aplikacji mobilnej. Systemy ERP co raz częściej stają się również podstawowym narzędziem do wdrożenia platform B2B, dlatego również ten aspekt należy wziąć pod uwagę planując taki wydatek. Na koniec należy również sprawdzić, czy oprogramowanie oferuje zaawansowane metody analizy danych, które są podstawą przy optymalizacji biznesu.
Dodatkowymi autami ERP jest zarządzanie projektami i komunikacją, alokowanie zasobów, śledzenie dostaw i transportu, kontakt z klientami, współpraca z dostawcami.
Na koniec przedstawiamy krótkie porównanie funkcjonalności najpopularniejszych systemów ERP dostępnych w Polsce.
Oczywiście zawsze możemy poprosić o wersję prezentację oraz wersję demo systemu ERP producenta, aby lepiej poznać jego możliwości. A w przypadku, gdy potrzebujemy profesjonalnego doradztwa i wdrożenia możemy skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w projektach z ERP.