Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Druk 3D, drukowanie przestrzenne – te terminy w ostatnich latach napotykamy niemal na każdym kroku. Prasa, telewizja, a w szczególności Internet pełne są informacji na ich temat. Niestety często sprzecznych ze sobą. Tymczasem definicja tłumacząca pojęcie druku 3D jest niezwykle prosta – to proces produkcyjny, w którym wytwarzany jest fizyczny obiekt na podstawie projektu przedstawionego w wersji cyfrowej. Warto wspomnieć, że wbrew pozorom drukowanie przestrzenne nie jest nowym pomysłem, jego pierwsze próby miały miejsce jeszcze w latach osiemdziesiątych. Dziś, dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi technologii drukarki 3D znajdują zastosowanie niemal w każdej branży.
Jak wiadomo, postęp technologiczny ściśle powiązany jest z szeroko rozumianym biznesem. Firmy mają ogromny wpływ na to, na jakim etapie aktualnie jest rozwój technologii druku przestrzennego. Nowa, niezwykle dokładna drukarka 3D – Threedee All-in-One wyprodukowana przez olsztyńską spółkę to nowoczesne urządzenie pracujące w technologii utwardzania żywicy światłem UV. Zaprezentowana po raz pierwszy na kieleckich Dniach Druku 3D, wzbudziła ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród przedstawicieli sektora B2B. Najwyższa jakość materiałów wykorzystanych do jej produkcji, nieprzeciętna funkcjonalność oraz pełne wsparcie techniczne, to tylko niektóre, spośród atutów wyróżniających sprzęt zaprezentowany przez firmę 3D Automation.
Słowo, które w najprostszy sposób opisuje drukarkę 3D Threedee All-in-One to integracja. Sprzęt marki 3D Automation dysponuje modułem doświetlającym i oczyszczającym, dzięki czemu integruje ze sobą procesy, które – w przypadku konkurencyjnego sprzętu – muszą być wykonywane przez oddzielne urządzenia lub zewnętrzne moduły. Drukarka 3D Threedee All-in-One sama przenosi wydruk do specjalnej komory, gdzie jest oczyszczany, a później doświetlany. W ten sposób operator otrzymuje gotowy produkt, a jego rola jest ograniczona wyłącznie do nadzorowania procesu modelowania 3D. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko niespotykany dotąd komfort pracy, ale również przyspiesza cały cykl produkcyjny.
Warto także pochylić się nad wspomnianą wcześniej kwestią użycia modelowania 3D w rozmaitych branżach, od stomatologii, chirurgii do mechaniki, czy protetyki. Przedsiębiorstwa takie jak 3D Automation oddają w ręce użytkowników nowoczesne urządzenia, a wraz z nimi mnóstwo możliwości, które – odpowiednio wykorzystane – mogą zmienić postrzeganie wielu dziedzin. Przykładem może być szeroko pojmowana protetyka, gdzie drukowanie przestrzenne zdobywa coraz większe grono zwolenników. Drukarki 3D działające w technologii utwardzania żywicy światłem UV dają szansę na skrócenie czasu potrzebnego do wytworzenia protezy, a także znaczne obniżenie kosztów jej produkcji, dzięki zmniejszeniu nakładu pracy protetyka.
Wydaje się, że modelowanie3D to obecnie jedno z najciekawszych zagadnień. Wiele osób zastanawia się – co dalej z drukowaniemprzestrzennym? Jakie branże skorzystają najbardziej na rozwoju tej technologii? Najbliższe lata przyniosą odpowiedź na te pytania, jednak już dziś można przyjąć, że druk3D zmieni oblicze wielu dziedzin, a my – konsumenci, skorzystamy na tym najbardziej.