Zasady projektowania infografiki

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Infografiki są bardzo modnym i pożądanym zjawiskiem w internecie. Dzięki nim można w prosty sposób przekazywać mnóstwo informacji. Atrakcyjna infografika może przyciągnąć wielu nowych użytkowników strony internetowej lub zagwarantować jej atrakcyjność. Lecz jak ją zaprojektować?

Przede wszystkim prostota

Kluczem do zaprojektowania dobrej infografiki jest przekazanie danych w prosty sposób. Eliminacja zbędnych elementów graficznych, które nie pomagają w wizualizacji informacji, uprości przekaz. Wówczas odbiór będzie klarowny. Zbyt wiele elementów sprawi, że odbiorca będzie rozproszony i trudno mu będzie skupić się na tym, co najważniejsze i cokolwiek zapamiętać.

W tym celu warto decydować się na tworzenie wykresów, diagramów czy innej formy eksponującej dane liczbowe. Stosuj te najprostsze z dostępnych wykresów. Chodzi też o to, żeby interakcja z infografiką była przyjemna, a nie stanowiła wysiłek.

Opowiadaj historię

Oprócz tego, że infografika powinna być prosta i jednocześnie atrakcyjna wizualnie, ważne, żeby interesowała i wciągała. Wszystkie zawarte w niej w dane, grafiki czy diagramy muszą tworzyć jedną spójną całość. Przechodzenie od ogółu do szczegółu lub odwrotnie jest więc świetnym pomysłem. Przez to użytkownik może zaangażować się w zdobywanie kolejnych danych i przy okazji dobrze się bawić. Kolejne trafne rozwiązanie to formułowanie treści w przystępny sposób. Dlatego lepiej zrezygnować z pisania „45% z czegoś…”. Zdecydowanie lepiej zastosować takie sformułowania jak „1 na 3″. Brzmi przystępniej i jest naprawdę atrakcyjne.

Kolorystyka

Infografika, jak sama nazwa wskazuje to w głównej mierze… grafika! Dlatego przedstawienie wizualne jest tak istotne. Żeby infografika była szczególnie atrakcyjna, musi rzucać się w oczy. Należy więc wykorzystywać kolory i nie bać się odważnych barw. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, żeby infografika nie biła po oczach, tylko zwracała na siebie należycie uwagę. Wykorzystywanie kolorów dobrze wpłynie na zapamiętywanie przez użytkownika informacji, jakie przekazuje.

Używaj też różnych ikon i prostych grafik jednak uważaj, żeby z nimi nie przesadzić. Dobrze, jeżeli dużo dzieje się na Twojej infografice, ale niech nadal pozostanie to czytelne. Dane i przekaz są bowiem najważniejsze. Gdy to zapamiętasz, sukces murowany. Sztuką jest przedstawienie czegoś w sposób prosty, ale kreatywny. To sprawia, że zaprojektowanie idealnej infografiki wcale nie jest takie proste. Warto więc szukać inspiracji pośród profesjonalnych projektów grafików, które dostępne są w internecie.