Najlepsze gadżety reklamowe dla firm w 2025 roku
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych obecnie modeli prowadzenia przedsiębiorstwa, są tak zwane firmy data-driven. Charakteryzują się tym, że skutecznie analizują posiadane bazy danych, dzięki czemu potrafią bardzo szybko podejmować trafne decyzje. Obecnie ich wartość jest najwyżej oceniana na rynku, a niezawodność podejmowanych przez nich decyzji, pozwala na stałe utrzymywanie się ponad rywalami. Aby osiągnąć sukces, warto jest zastanowić się nad wprowadzeniem tego typu zmian do swojej działalności.
Obecnie wiele firm ma dostęp do zasobów danych. Bazy danych stanowią towar wymienny, równoważny z zasobami finansowymi, a często nawet je przekraczający. Nie bez przyczyny mówi się, że informacja jest na wagę złota. Firmy, które dobrze odnajdują się na rynku, potrafią wykorzystać w sposób sukcesywny swoje bazy danych. By stać się firmą data-driven, nie wystarczy jednak mieć tylko i wyłącznie rozbudowanej bazy danych. Należy jeszcze umieć zbudować odpowiednie strategie biznesowe oraz być zdolnym do samodzielnego analizowania i rozumienia uzyskanych danych. Aby Firma spod znaku data-driven, mogła funkcjonować, bardzo ważna jest odpowiednia mierzalność działań. Firmy te powinny bazować na bezustannym monitorowaniu swojego biznesu, dążąc do automatyzacji. Proces ten powinien postępować w całej branży, nie ograniczając się jedynie do kilku wybranych działów.
By odnieść sukces w procesie transformacji firmy, należy wprowadzać nowy system stopniowo. Szacuje się, że firmy które podejmują większość decyzji opartych na analizie danych notują 4% wzrost produktywności oraz 6% większe zyski, niż te przedsiębiorstwa, niektóre się nie zdecydowały się na podjęcie takiego kroku. Wyróżnia się trzy kroki, w który można osiągnąć sukces. Po pierwsze, należy osiągać sukcesy w sposób konsekwentny i zdecydowany, co pozwoli na przekonanie kolejnych osób w firmie do realizowania projektów spod znaku data-driven. Po drugie trzeba przeprowadzać zmiany stopniowo, dążąc do pełnego dostosowanie firmy do nowości. Po trzecie trzeba stworzyć usystematyzowany strukturę, pozwalając się zachować odpowiednie tempo zmian.
Firma, która identyfikuje się z modelem data-driven, jest w stanie pozyskiwać dane z różnych źródeł wewnętrznych oraz zewnętrznych. Przede wszystkim łączy je ze sobą, w zależności od zaistniałych potrzeb analitycznych. Wyciąga także właściwe wnioski, z analizy danych dzięki czemu jest w stanie podejmować lepsze decyzje w biznesie. Ponadto nie podejmuję decyzji od razu, a rozkłada ją w dłuższej perspektywie czasu, rozważając wszelkie aspekty. Firmy data-driven opierają więc swój sukces na dokładnej analizie danych, oraz rozsądnym podejmowaniu decyzji.