Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Torrenty odchodzą w zapomnienie, więc trudno znaleźć w sieci popularne kiedyś pirackie programy czy pliki. Coraz więcej osób wybiera legalne oprogramowanie, szczególnie że możliwości przybywa i stają się coraz bardziej zaawansowane. Zobacz, gdzie znajdziesz legalne filmy i muzykę, a także skąd zgodnie z prawem ściągnąć gry.
Kiedyś internet roił się od pirackich wersji Windowsa czy programów graficznych lub muzycznych. Teraz trudno je znaleźć, bo serwisy z Torrentami w ostatnich latach miały duże problemy, a część z nich w ogóle już nie działa. Jeśli chodzi o system, to możesz wybrać darmowy Linux lub ściągnąć ze strony Microsoftu płatny Windows. Aby to zrobić, przygotuj pusty pendrive o wielkości minimum kilku gigabajtów. Następnie zaznacz podczas ściągania, że chcesz umieścić go właśnie na zewnętrznej pamięci USB. Teraz swoje legalne oprogramowanie możesz przenieść na drugi komputer, o ile tylko ma wejście na USB.
Większość programów poza systemem operacyjnym możesz ściągnąć z internetu prosto na dysk twardy. Zobacz, skąd brać legalne oprogramowanie tego typu i przeczytaj, czy możesz je jeszcze kupić na płycie. Okazuje się, że w niektórych sklepach nadal da się dostać wersje legalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach. To przydatne, gdy chcesz komuś dać w prezencie legalną wersję programu do tworzenia muzyki czy grafiki. Ładnie zapakowane pudełko z płytą pod choinką robi lepsze wrażenie niż kod dostępu czy link wysłane na maila.
Wiele zmieniło się nie tylko jeśli chodzi o legalne oprogramowanie, ale też pliki muzyczne czy filmowe. Minęły czasy, gdy można było ściągać setki gigabajtów muzyki czy filmów z Torrentów. Teraz coraz częściej trzeba za nie płacić w serwisach streamingowych jak Netflix czy Amazon. W przypadku muzyki to Spotify lub Tidal. Osoby, którym nie przeszkadzają reklamy, mogą oglądać filmy i programy w internetowych serwisach VOD, takich jak Ipla albo Player.pl.
Pamiętaj, że większość muzyki i sporo video znajdziesz legalnie na Youtubie. W przypadku pełnometrażowych filmów, jeśli chcesz mieć pewność, że oglądasz je legalnie, sprawdź, czy są udostępnione na licencji Creative Commons. W ten sposób trafiło już do tego serwisu sporo bajek czy klasyki. Stare polskie programy i filmy możesz oglądać też za darmo w serwisie Ninateka. W przypadku gier i programów, których licencja wygasła, dobrym kierunkiem będzie portal Archive.org. To miejsce, w którym możesz znaleźć hity takie jak Prince of Persia czy Mario do grania za darmo i do tego on-line.
Jeśli chodzi o gry, warto wymienić jeszcze jedną ciekawostkę. To 0 a.d., czyli tworzona przez internautów gra open-source, – w pełni darmowa. Większość tego typu projektów jest niezwykle skromna, a tu udało się osiągnąć efekt podobny do kultowego Age of Empires II. Nie dość, że możesz ściągnąć tą grę za darmo i grać na swoim komputerze, to jeszcze da się dołączyć do zespołu, by tłumaczyć 0 a. d. na język polski lub pomóc w programowaniu.