Jak założyć firmę IT?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Planujesz rozpocząć własną działalność i wybrałeś branżę IT? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Firma IT zajmuję się branżą informatyczną. Usługi ,którymi może się zajmować to np.: budowanie stron internetowych, archiwizacja danych, naprawa urządzeń czy administrowanie i konfigurowanie systemów. Branża ta od wielu lat bardzo płynnie się rozwija na całym świecie. Jest to idealny czas by założyć swoją wymarzoną firmę informatyczną.

Przedsiębiorstwo nie potrzebuje specjalnych zezwoleń czy koncesji.

Pierwszy krok ,który musi wykonać właściciel to rejestracja działalności gospodarczej poprzez złożenie wniosku CEIDG-1 w jakimkolwiek urzędzie miasta, gminy czy dzielnicy. W podaniu trzeba wskazać kod PKD np.: 62.01- działalność związana z oprogramowaniem lub 62.02 – firma związana z doradztwem informatycznym. Następnie w czasie 7 dni od złożenia podania właściciel otrzyma numer regon i NIP. Złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne tak samo jak wpisanie firmy do Centrum Ewidencji. Należy więc uważać na pisma z wezwaniami do zapłaty to próba złodziejstwa. Drugim krokiem jest rejestracja do VAT-u , gdzie trzeba złożyć wniosek VAT-R.

Na sam koniec w okresie do 7 dni od daty rozpoczęcia firmy należałoby złożyć do ZUS formularz :ZUS ZUA, gdy działalność jest jednym tytułem do ubezpieczenia lub ZUS ZZA, kiedy to przedsiębiorca ponadto jest zatrudniony np. na umowę zlecenie albo pobiera emeryturę.

Założenie przedsiębiorstwa jest bezpłatne , lecz jego prowadzenie już nie. Poprzez założenie działalności gospodarczej właściciel jest zobowiązany do płacenia podatków oraz odprowadzania składek ZUS. Dodatkowo wypadałoby założyć firmowy rachunek bankowy, o którym trzeba powiadomić Urząd Skarbowy na wniosku CEIDG-1. Konto firmowe nie jest jednak obowiązkowe.

Przedsiębiorca ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej po przekroczeniu granicy 20.000 tyś obrotów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Biznesmeni powinni wpisywać w koszty prowadzenia firmy wydatki jedynie działalności gospodarczej udokumentowane fakturą lub rachunkiem, co daje im możliwość płacenia niższych podatków dochodowych. W razie kontroli właściciel musi mieć możliwość uwiarygodnienia że dany wydatek służy jedynie prowadzeniu firmy. Karygodne jest np. kupienie lampy i wstawienie jej do pokoju dziecka.

Popyt na usługi informatyczne jest coraz większy. Według strony pracuj.pl informatycy zarabiają średnio 8.500 tyś miesięcznie. Własna firma to także możliwość poznania siebie oraz własnych możliwości . Jeśli masz pomysł na własną działalność to zdecydowanie najlepszy czas ,aby zacząć pracować na sukces!