Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Wzrostowe trendy, jeśli chodzi o popularności zyski e-commerce to powód, dla którego tysiące przedsiębiorców decyduje się na założenie sklepu internetowego. Na ten krok zdecydować mogą się zarówno świeżo upieczeni przedsiębiorcy, jak i tacy, którzy do tej pory świadczyli sprzedaż wyłącznie stacjonarnie. Założenie sklepu online to jednak nie jest kwestia pięciu minut, a poważny krok, który powinien zostać dobrze przemyślany i zorganizowany. Jak należy to zrobić?
Żeby móc zacząć sprzedaż poprzez Internet trzeba wcześniej dokonać wyboru odpowiedniej platformy zakupowej, w oparciu o którą będzie funkcjonował dany sklep internetowy. Dostępne są zarówno system na licencji darmowej, jak i te, które dostępne są za abonamentem płatnym. Te pierwsze wymagają jednak zupełnie samodzielnej budowy i często zdolności programistycznych, by obsłużyć sklep i wprowadzać w nim zmiany. Drugie rozwiązanie to oprogramowania typu SaaS, które są utrzymywane przez twórców w oparciu o chmurę obliczeniową. Pomimo płatności, które trzeba uiszczać co miesiąc, jest to rozwiązanie bardzo korzystne, gdyż to na dostawcy oprogramowania spoczywa obowiązek serwisowania, aktualizacji i naprawy w razie usterek. Oprogramowania SaaS są też często bardziej intuicyjne i przystępne dla osób, które nie posiadają wiedzy technicznej.
Kiedy decyzja co do wyboru oprogramowania sklepowego już zapadła, czas na budowę sklepu internetowego. Każda witryna, sprzedająca produkty w Internecie powinna być przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników i korzystać z bezpiecznego szyfrowania danych, dlatego warto już na samym początku zdecydować się na certyfikat SSL dla swojego sklepu. W związku z ochroną danych osobowych równie istotna jest polityka prywatności sklepu, która powinna być zgodna z rozporządzaniem unijnym RODO. Kolejną rzeczą jest oczywiście odpowiednia konfiguracja kwestii takich jak m.in. płatności, wysyłki, produkty, struktura kategorii. Warto również zadbać o treść strony, by była ona atrakcyjna zarówno dla algorytmów wyszukiwarek i dobrze się pozycjonowała, jak i użytkowników, którzy odwiedzają stronę. Strona sklepu internetowego musi również być estetycznie zaprojektowana, by przyciągała wzrok i zachęcała potencjalnych klientów do dokonywania transakcji.
Należy pamiętać, że na konfiguracji i wprowadzeniu produktów sklep internetowy się nie kończy, a najważniejsze jest słuchać potrzeb klientów i odpowiadać na nie wszelakimi promocjami, programami lojalnościowymi, a przede wszystkim dobrą ofertą.
Zobacz także: https://it-biznes.com/najlepsze-opakowania-dla-sklepu-internetowego