Żagrożenia w internecie

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Internet zawładnął naszym życiem, korzystają z niego prawie wszyscy. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne zagrożenia płyną z sieci.

Internet to teraz powszechna forma komunikowania się ze światem poprzez różne portale społecznościowe. Jednakże nie zdajemy sobie sprawy, iż nawet niekiedy umieszczanie w sieci własnych zdjęć może uruchomić falę zagrożeń czyhających na stronach internetowych.

Na przełomie kilku ostatnich lat, wzrosła fala zagrożeń w Internecie, a najbardziej narażeni na nie są często nieświadome dzieci, które korzystają z sieci w sposób nieprzemyślany.

Przejaw zagrożeń internetowych 

Nikt nie jest w stanie odgadnąć, jaką tak naprawdę postać przyjmują zagrożenia w sieci. Przyjmują one różną postać i są to najczęściej oszuści, którzy wykorzystują różne metody, aby oszukać ludzi. Często podszywają się pod nastolatków i nawiązują kontakty z małoletnimi na czatach i portalach społecznościowych. Innym niebezpieczeństwem jest cyberprzestępstwo czy stalking w sieci. Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie?

Ochrona przed zagrożeniami w Internecie

Czyhające pułapki w sieci mogą objąć każdego, kto korzysta z Internetu. Dość często zastanawiamy się, czy to, co robimy jest bezpieczne, czy nie obejmuje to naszych bliskich. Chociażby rodzice, jeśli podejrzewają, iż ich własne dzieci są w niebezpieczeństwie bądź padły ofiarą cyberprzemocy, to powinni koniecznie to sprawdzić lub założyć hasła rodzicielskie. Wtedy mają kontrolę nad tym, czym dziecko zajmuje się w sieci. Dodatkowo powinni oni rozmawiać ze swoimi pociechami.

Najbardziej popularne zagrożenia w Internecie

Jednym z poważnych zagrożeń w Internecie jest samo uzależnienie od Internetu. Uzależnienie może powodować zachwianie komunikacji interpersonalnych, jak również depresję, gdy nie korzystamy z sieci, czy też zaburzenia funkcjonalności organizmu i rozregulowany sen. Do najbardziej popularnych zagrożeń w sieci zalicza się także wirus komputerowy, który rozsyłany jest często przez oszustów w formie wiadomości email. Wirusy komputerowe rozpowszechniają się także w kontekście pamięci USB, a często figle płatają konie trojańskie.

Kolejnym jest zapamiętane hasło w przeglądarce internetowej. Często użytkownikom nie chce się za każdym razem wpisywać loginu i hasła i wolą te czynności zapamiętać w witrynie sieciowej. Jednakże nie zdają sobie sprawy z tego, że to może być przyczyną największych problemów, gdy sprzęt trafi w nieodpowiednie ręce. Wykradzione hasła dostępu, dane osobowe, wyczyszczenie kont bankowych, to tylko niektóre z tych problemów, gdy korzystamy z funkcji zapamiętania hasła.

W pierwszej piątce zagrożeń znajduje się także wcześniej wspomniany stalking. Pamiętaj, że umieszczenie własnych zdjęć może przyczynić się do zapoczątkowania stalkingu, gdy ktoś nagle chce uzyskać nasze dane, nęka telefonami, pisze więcej wiadomości, szantażuje. Taka osoba może wykorzystać nasze życie prywatne i zdjęcia do osiągnięcia własnych korzyści.

Nie zapomnijmy o hakerach, którzy chwytają się wszystkiego, aby wykraść nasze dane. Atakują nasz komputer i inne urządzenia z dostępem do Internetu, aby za wszelką cenę uzyskać z tego korzyści. Zagrożeniem może być także spam, czyli niechciane przez nas wiadomości. Często w swoich nazwach mają nazwę Twojej firmy czy pracodawcy bądź też imię i nazwisko kolegi, koleżanki z prośbą o kliknięcie. Niby nieszkodliwe, a jednak sprawiają dużo kłopotów. Po otwarciu takiej wiadomości możemy niechcąco ściągnąć sobie wirusa, który szyfruje wszystkie dane zgromadzone na komputerze i aby je odzyskać trzeba dodatkowo zapłacić.