Wykorzystaj WhatsApp w e-biznesie

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bardzo popularny, należący do Facebooka, komunikator WhatsApp uruchomił niedawno wersję Business, dedykowaną do przedsiębiorców. Oferuje ona szereg możliwości, dzięki którym komunikacja i korzystanie z biznesowych udogodnień będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Do tej pory WhatsApp skupiał się na użytkownikach indywidualnych, oferując doskonałe narzędzie komunikacji, o czym świadczy fakt, że korzysta z niego ponad miliard użytkowników na całym świecie.

Dla kogo Business WhatsApp?

Biznesowy komunikator celuje w segment MSP (małe i średnie przedsiębiorstwa), jest przy tym bezpłatny. Niestety, posiadacze urządzeń Apple czy Blackberry na razie muszą obejść się smakiem – oferowana przez WhatsApp wersja programu działa na chwilę obecną jedynie na urządzeniach z Androidem.

Na początek oczywiście warto założyć profil firmy – należy zadbać, aby znalazły się w nim wszystkie przydatne dla klientów informacje, takie jak adres, godziny otwarcia, a także email i telefon kontaktowy. Konta WhatsApp Business posiadają dodatkowe opcje, takie jak ustawienie profilu przedsiębiorstwa z danymi rejestrowymi czy opisem działalności. Po powiązaniu numeru telefonu konta z firmowym numerem kontaktowym konto takie będzie posiadało status „potwierdzonego”.

Co nowego oferuje komunikator?

Dodatkową ważna funkcją, znaną wcześniej między innymi z Facebook Messengera jest system gotowych wiadomości, które zobaczy klient w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Do zdefiniowania są także wiadomości powitalne, które zobaczy użytkownik kontaktujący się z danym przedsiębiorstwem, a także proste statystyki użytkowania.  Możemy bardzo szybko poinformować użytkowników o trwającej promocji czy darmowej dostawie, nie musząc za każdym razem wpisywać w oknie komunikatora długich formułek. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu w kontaktach z klientami, automatyzując często bardzo powtarzalne czynności. Także akceptacja społeczna podobnych rozwiązań zdaje się zwiększać – zautomatyzowane odpowiedzi oferują już od lat systemy czatu online czy popularny Facebook Messenger.

Komunikaty, które możemy zaprogramować w aplikacji WhatsApp Business obejmować mogą także przypomnienia o dostawach czy wysyłkę materiałów marketingowych firmy. Możemy także dzięki aplikacji śledzić status zamówienia, co jest sporym ułatwieniem dla klientów, dla których liczy się trzymanie ręki na pulsie i nie wyobrażają sobie procesu zakupowego bez stałego monitorowania zakupionego przez siebie przedmiotu.

Dla ułatwienia wiadomości będzie można odbierać przez aplikację internetową WhatsApp Web, która do działania wymaga jedyne połączenia internetowego.

WhatsApp Business oferuje także statystki wiadomości, dzięki czemu zawsze wiemy, ile wiadomości zostało wysłanych, dostarczonych i przeczytanych, dzięki czemu możemy błyskawicznie zareagować na każdy powodujący niezadowolenie klienta błąd w komunikacji.