Wpływ nowoczesnych technologii na trendy w branży nieruchomości

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nowe technologie coraz dynamiczniej wkraczają w świat branży deweloperskiej. Obecnie możemy obserwować rozwój i wdrażanie w nowoczesnych projektach nieruchomości takich technologii jak: systemy NFC, system blockchain, uczenie maszynowe, a nawet rozszerzoną rzeczywistość. Jak nowe technologie kształtują trendy w branży nieruchomości? Zapraszamy do lektury.

Wielu specjalistów oraz niezależnych ekspertów uważa, że nowoczesny i innowacyjny rynek deweloperski staje się niezwykle podatny na wszelkie nowinki technologiczne, które jeszcze kilka lat temu nosiły znamiona odległych i nierealnych pomysłów rodem z filmów Science Fiction. Obecnie nikogo nie dziwi już otwieranie drzwi za pomocą aplikacji mobilnych, czy sterowanie natężeniem oświetlenia wprost z poziomu laptopa lub tabletu. Poniżej prezentujemy najważniejsze technologie kreujące obecną przyszłą branżę deweloperską.

Systemy NFC i BLE usprawniają zarządzanie budynkiem

NFC to radiowy standard komunikacyjny operujący na krótkim zasięgu oraz wysokiej częstotliwości emitowanego sygnału. NFC zapewnia bezprzewodową i szybką transmisję danych w odległości do 20 cm. BLE (Bluetooth Low Energy) to klasyczny standard Bluetooth wykorzystujący mniej energii elektrycznej. Obydwa ze standardów komunikacyjnych coraz chętniej wykorzystywane są obecnie do sterowania inteligentnymi elementami budynków – zamykaniem i otwieraniem drzwi, sterowaniem roletami zewnętrznymi, czy kompleksowym zarządzaniem systemami BMS obiektów budowlanych. Takie systemy znajdziemy między innymi w nowoczesnym, luksusowym wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie.

Uczenie maszynowe uczy się nawyków klientów

Uczenie maszynowe ma ogromny wpływ na niemal każdą dziedzinę gałąź i dziedzinę gospodarki – również na branżę nieruchomości. Technologię uczenia maszynowego znajdziemy między innymi w geofencingu – narzędziu, które umożliwia doprecyzowanie działań marketingowych i promocyjnych w galeriach handlowych. Geofencing pozwala dopasować ofertę do klienta – jego preferencji, trasy podróży po galeriach handlowych, czy posiadanych nawyków.

VR – wirtualne podróże po obiekcie

Rozszerzona rzeczywistość to jeden z dynamiczniej wdrażanych trendów. Obecnie coraz więcej dużych deweloperów decyduje się na oferowanie potencjalnym klientom wirtualnych podróży po zaplanowanych inwestycjach. W ten sposób możliwe jest uzyskanie o wiele większej imersji, a tym samym skuteczniejsze wpłynięcie na zakupowe decyzje klientów. Co więcej, technologia wirtualnej rzeczywistości coraz chętnie wykorzystywana jest również na etapie inwestorskim oraz projektowym – np. przy usprawnianiu przeprowadzania różnych symulacji.

Blockchain – technologia znana z kryptowalut

Blockchain – czyli technologia niemożliwa do zhakowania – okazuje się przydatna do prowadzenia rejestrów gruntów. Z tego rozwiązania jako pierwsi zaczęli korzystać Szwedzi w systemie Land Registry. System ten umożliwia przeprowadzanie aktualizacji rejestru w czasie rzeczywistym, jednocześnie zabezpieczając przed fałszerstwami oraz realizując funkcję repozytorium i systemu kontroli wersji systemu.