White Hat SEO i Black Hat SEO, co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pozycjonowanie to działania, które mają na celu uzyskanie wyższej pozycji strony w rankingu wyszukiwani takich przeglądarek jak Google, Yahoo, czy Bing. Do technik pozycjonowania należy między innymi White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Co to takiego? Czym się od siebie różnią te metody?

White Hat SEO – czyli dobre pozycjonowanie

White Hat SEO to działania, które mają za zadanie podnieść atrakcyjność witryny, nie tylko dla czytelników, ale i dla robotów Google. Pojęcie White Hat SEO odnosi się do technik, które są zgodne z wytycznymi Google dla webmasterów. Dzięki takim działaniom strona ma szansę zaistnieć w sieci.

Na White Hat SEO składa się między innymi:

  • Optymalizacja pod kątem słów kluczowych, ale bez upychania fraz na siłę
  • Publikowanie wartościowych treści – to jedna z najbardziej naturalnych i skutecznych metod na to, by pozyskać czytelników
  • Optymalizacja treści strony – przejrzyste i czytelne treści są doceniane nie tylko przez internautów, ale także roboty Google, które szybko wędrują po podstronach danej witryny
  • Optymalizacja techniczna – poprawienie szybkości ładowania witryny, zoptymalizowanie grafik, czy zastosowanie szablonu, który nadaje jej responsywność to skuteczny sposób na zmniejszenie współczynnika odrzuceń i wydłużenie czasu, który Internauci będą spędzać na stronie

No dobrze, a czym w takim razie jest Black Hat SEO?

Black Hat SEO – czyli pozycjonowanie niezgodne ze wskazówkami Google

Black Hat SEO to działania niezgodne ze wskazówkami dla webmasterów. Mogą one doprowadzić do nałożenia przez Google kary w postaci filtra lub banu. W wyniku stosowania takich technik, jak upychanie na siłę słów kluczowych, plagiatowanie, czy cloaking (maskowanie treści) można doprowadzić do tego, że strona utraci zdobytą wcześniej pozycję, a nawet nie będzie się w ogóle wyświetlać w rankingu wyników. Do Black Hat SEO należy także ukrywanie linków lub tekstu, np. poprzez pomniejszenie ich do rozmiaru 1 piksela lub zastosowanie takiego samego koloru w odniesieniu do czcionki i tła strony internetowej.

Aby skutecznie wypozycjonować stronę, nie należy na siłę oraz naturalnie wysycać tekstu frazami kluczowymi. Treści powinny być merytoryczne, ciekawe i unikalne. Należy także stosować nagłówki H1 – H3 oraz urozmaicać teksty plikami multimedialnymi. W ten sposób nasza witryna będzie dobrze widoczna dla użytkowników i będzie generowała naturalny, organiczny ruch, który przekuje się na sprzedaż w firmie.