W jaki sposób założyć sklep internetowy

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz zająć się sprzedażą hurtową, detaliczną, czerpać zyski a nie straty. Należałoby się zastanowić, w jaki sposób założyć sklep internetowy, który byłby przyjazny dla Twoich klientów.

Zasady tworzenia sklepu internetowego 

Użyję stwierdzenia, iż „Internet jest pożeraczem wszystkiego, co w niego wpadnie”. Szybkie i łatwe dokonywanie zakupów poprzez sieć internetową sprawia, że pojawiająca się obecnie moda na e-sklepy będzie z biegiem upływu lat narastać, aż w końcu tradycyjne sklepy zostaną zastąpione tymi internetowymi. Jeżeli twoim marzeniem jest otwarcie sklepu internetowego, musisz pamiętać o takich elementach, jak adres i hosting sklepu, wybór odpowiedniej platformy, na której sklep będzie działał, a także, czym wypełnisz sklep, jaki chcesz mieć towar i na końcu musisz pamiętać o analizie i monitorowaniu swojego e-sklepu. Omówmy w skrócie każdy z tych elementów.

Adres, hosting sklepu 

To, w jaki sposób wybierzesz adres swojego sklepu internetowego ma zasadniczy wpływ na wykorzystywanie w późniejszym czasie marketingu. Nie koniecznie adres twojego sklepu musi być powiązany z domeną, na której postawisz swój e-sklep. Wpływa to jedynie na kampanię Adwords, jak również na pozycjonowanie poprzez wykorzystanie słów kluczowych w nazwie adresu.

W pierwszym roku twojej działalności, twój sklep nie będzie miał zasadniczo dużego obciążenia, więc wystarczy jedynie podstawowy serwer. Jeżeli będzie się on prężniej rozwijać i okaże się, że potrzebujesz mocniejszego serwera, wystarczy, że poszukasz serwera dedykowanego.

Platforma sklepu

Wybór platformy sklepu jest najtrudniejsze. Tak naprawdę jeszcze nie wiesz, co chcesz mieć w swoim sklepie i jakie jego funkcje ci się przydadzą. Wszystko to uzależnione jest w głównej mierze od budżetu, jakim dysponujesz na starcie działalności. Jeżeli budżet jest ograniczony i nie stać cię na zapłatę większych pieniędzy, to na początek polecamy skorzystać z modelu SaaS, gdzie za niewielkie pieniądze możesz otworzyć prosty sklep. Jednakże, przykładowo dysponujesz budżetem rzędu 15 – 20 tysięcy, możesz pokusić się o spersonalizowaną platformę, która będzie spełniać aktualne standardy. Przed tym jednak zadbaj o gwarancję typu SEO friendly, unikniesz wtedy ogromnych kosztów za optymalizację e-sklepu. Wybrana przez ciebie platforma powinna uwzględniać zasady usability, żeby ograniczyć liczbę odrzuceń i porzuceń koszyka do kwestii minimalnych. Zadbaj oto, by twój sklep miał odpowiednie wsparcie techniczne na wypadek błędów i ewentualnych awarii, np. wdrażanie nowego modułu płatności za zakupy. Tak naprawdę samemu nie dasz rady prowadzić sklepu, potrzebujesz do tego ludzi, którzy zajmą się, m.in. pozycjonowaniem i optymalizacją, a także SEO – copywritingiem, zajmą się obsługą Adwords i Analytics oraz obsłużą za ciebie social media (Facebook, Twitter,itp.). Potrzebujesz ludzi do oprogramowania i rozbudowy sklepu. Sam nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego, chyba, że jesteś omnibusem. Najlepiej i najwygodniej jest wynająć firmę, która zrobi za ciebie te elementy.

Zobacz także: Pozycjonowanie, czyli SEO dla biznesu

Odpowiedni asortyment 

Importowanie wcześniej przygotowanego towaru w postaci plików XML już nie wystarcza. Sklep musi być zapełniony w taki sposób, aby klient, który odwiedza nasz sklep, mógł w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie czy nam ufa, czy dokonałby zakupu towarów, płacąc z góry za nie, a także czy witryna sklepu posiada dane unikatowe, a także czy wzbudzamy w jego oczach zaufanie. Pozytywne rozstrzygnięcie powyższych zapytań, niesie ze sobą zwiększoną sprzedaż w sklepie internetowym.

Analiza i monitorowanie 

Codzienna analiza i monitorowanie e-sklepu sprawi, że będziemy w stanie szybciej reagować na zmiany i problemy powstałe w sklepie. Powinniśmy, zatem przed rozpoczęciem działalności sklepu podpiąć do niego Google Search Console czy Google Analytics. Te rozwiązania są w pełni darmowe, a dzięki temu Google widzi czy w naszym sklepie jest ruch i z czego on wynika. Dostępne są również narzędzia, które monitorują nie tylko zachowanie domeny, z której korzystamy, lecz także podglądają, jak radzi sobie nasza konkurencja.

Zobacz także jak wypozycjonować stronę w Google na blogu ekspertów Sirius Pro.