Tarot, czyli cyfrowa wróżka
W skali globalnej polscy programiści są coraz bardziej znani i rozchwytywani. To oni głównie przyciągają zagraniczne firmy i sponsorów. Wspólnie tworzą takie efekty, które przyczyniają się do ulepszania świata. W czym tak naprawdę leży ich sukces? Istnieją rankingi (na przykład HackerRank), w których Polska plasuje się w pierwszej trójce zaraz za Rosją i Chinami.
Za sukces odpowiada w dużej mierze rozwój edukacyjny. W polskich szkołach od wielu lat kładziony jest duży nacisk na przedmioty ścisłe, w tym matematykę. Sięgając dalej coraz większym zainteresowaniem cieszą się uczelnie techniczne, gdzie większość z nich charakteryzuje się wysokim poziomem nauczania, nowymi kierunkami i technologiami. Młodzi ludzie kierują się głównie przy wyborze studiów tym, jakie zawody są najbardziej pożądane na rynku pracy.
Z roku na rok na polski rynek trafia od kilku do kilkunastu tysięcy informatyków z dyplomami uczelni wyższych w ręku. Charakteryzują się kreatywnością i wysoką jakością usług. Wielokrotnie ich wykształcenie i chęć rozwoju przewyższa ich zagranicznych kolegów. Od lat mówi się o branży IT, jako o dobrze zarabiającej, rozwijającej i kreatywnej pracy. Coraz częściej międzynarodowe firmy korzystają z usług polskich tak zwanych software house.
Polscy programiści kojarzą się głównie z sukcesami na konkursach na płaszczyźnie międzynarodowej, a także tym, że ich utworzony kod charakteryzuje się wysoką jakością. Język obcy nie stanowi tu żadnej bariery, gdyż polscy programiście biegle porozumiewają się zarówno językiem angielskim, jak i niemieckim, co znacznie ułatwia i usprawnia kontakty z klientami. Zagraniczni kontrahenci mają także na uwadze położenie, które przyczynia się do sprawnej i szybkiej logistyki. Jest to niezwykle ważne przy nadzorze nad projektami. Polscy programiści są oceniani jako niezawodni współpracownicy. Odznaczają się chęcią doradztwa i wsparciem, kiedy tylko jest taka potrzeba. Tworzą zespół ekspertów.
Wartość branży IT w Polsce sukcesywnie rośnie – jest to około 4% rocznie. Eksport usług IT także. Zagraniczni właściciele firm często poszukują alternatywy dla usług miejscowych – rozwiązania, które są tańsze, ale dalej charakteryzujące się dobrą jakością. Z początkiem rozwoju IT polscy specjaliści IT byli angażowani w projektach w Niemczech i USA. Otwarcie rynku pracy pozwoliło na podbój reszty krajów. W dzisiejszych czasach nie rzadkim zjawiskiem jest zastępowanie mniej cenionych pracowników z Indii naszymi, twórczymi i pracowitymi programistami.