Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Małe miasta mają to do siebie, że ich mieszkańcy często skazani są na bezrobocie. W takiej sytuacji, gdy poziom bezrobocia większy, a szans na lepszą pracę brak, przychodzi pomysł na własny biznes przez założenie własnej działalności gospodarczej, bo na nią pieniądze dostaniemy z urzędu pracy. Zanim się otworzy własny interes, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie zwariować i wcześnie nie zwijać interesu.
Każdy początkujący przedsiębiorca myśli ”aaa mam pomysł, rozkręcę interes”. Czy aby na pewno wszystko dobrze przemyślałeś? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne, iż większość na samym początku popełnia sporo błędów, co najczęściej prowadzi do nie powodzenia i szybkie zwinięcie biznesu. Czy jest na to szansa? Jest i warto się z nią zapoznać.
Najważniejszą rzeczą podczas zakładania własnego biznesu jest analiza konkurencji i rynku. Bo przecież musimy znać zamiary konkurencji i co na rynku jest obecnie na czasie. Chcemy przecież, aby nasz interes był najlepszy na świecie. A więc każdy pomysłodawca i realizator powinien od tego zacząć, powinien znać konkurencje i jej oferty, by potem zastanawiać się jak zrobić, by zarobić. I tak, np., jeśli w swojej okolicy mamy trzy serwisy komputerowe, które nie cieszą się renomą, ale klienci przychodzą, bo są ciekawe oferty, to otwarcie kolejnego serwisu mija się z celem. Aczkolwiek, jeśli połączymy otwarcie serwisu z nowoczesnością i wyjdziemy ku klientom, będziemy oferować szerszy zakres usług niż konkurencja, to może warto już wziąć to pod uwagę. Z drugiej strony, trzeba również zastanowić się nad analizą potrzeb lokalnej społeczności. Nasz przykładowy serwis komputerowy sprawdzi się w dużych lokalizacjach, np. blokowiska, duże osiedla, ale na pewno nie ma szans na przebicie na terenach podmiejskich, które są słabo zaludnione z przewagą domków jednorodzinnych.
Czy na pewno znamy swoje możliwości na założenie własnego biznesu? Wielu z nas mając swój pomysł, podpatruje innych w innych miastach, państwach, jak podobny biznes funkcjonuje, i wtedy myśli ” jak im się udało, to mi też się uda”. Często jednak dzieje się tak, że mierzymy siły na zamiary, gubimy ścieżkę kariery. Większość przedsiębiorców nie bierze pod uwagę materii, w której biznes ma się kręcić. Czy można sobie wyobrazić, że serwis rowerowy prowadzi osoba, która nigdy w życiu nie jeździła na rowerze i nie umie zmieniać przerzutek? Na to nurtujące pytanie odpowiedź znają wszyscy ci, którzy choć raz widzieli jak wymienić przerzutki i przynajmniej raz jeździła na rowerze. Mimo to, otwierając własny biznes musimy posiadać, chociaż minimalne pojęcie o rowerach i o tym, co się będzie wykonywać. Twoje umiejętności – twój biznes.
A czy wiesz, że dzisiejsze założenie własnego biznesu może odbyć się bez wkładu własnego. Ale jak, przecież firma bez wkładu własnego, to nie firma?! Okazuje się, że to dzięki kredytom bankowym i różnym dotacjom z Unii Europejskiej możemy rozpocząć swoją działalność. Jednak istnieje ryzyko nie powodzenia, więc wszystkiego nie należy stawiać na jedną kartkę. Dla bezpieczeństwa radzimy przed otwarciem działalności o zrobienie biznesplanu, który posłuży nam za ocenę opłacalności naszego przedsięwzięcia. Jeżeli po analizie biznesplanu, to wszystko przekracza twoje możliwości, nie martw się, warto sięgnąć po dotacje, alternatywne źródła pozyskania kapitału, a wszystko stanie się piękne i kolorowe. Dobrym zamysłem w tym przypadku jest również założenie spółki.
Na pewno zaletą posiadania biznesu w małym mieście są niskie koszty prowadzenia działalności – koszt zakupu nieruchomości, wynajmu lokalu, usługi na miejscu, lokalne podatki – są niższe. Przychylność władz samorządowych – w małej gminie łatwiej negocjować z włodarzami. A warto rozmawiać – o możliwości obniżenia lub zwolnienia z podatku od nieruchomości czy o dodatkowym wsparciu przy tworzeniu nowych miejsc pracy. Jeśli spełniasz warunki żeby zostać rolnikiem – możesz przejść na KRUS i prowadzić działalność pozarolniczą nie płacąc ZUSu.
Zatem masz pomysł na biznes? Wszystko zależy od ciebie. Do dzieła!!!