Technologie wykorzystywane w autonomicznych pojazdach

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Motoryzacja oraz IT, cały czas ze sobą współpracują, chcąc stworzyć coraz to nowsze i lepsze pojazdy. Tym razem przyjrzymy się technologią wykorzystywanym w autonomicznych pojazdach.

Wprowadzenie w użycie aut autonomicznych ma na celu zmniejszenie wypadków, a także tworzących się korków, ale również takie auta mają być bardziej przyjazne dla środowiska. Płynna jazda, pozwoli na dotarcie do miejsca bez tworzenia zatorów. Na początek autonomicznymi pojazdami mają być środki komunikacji miejskiej oraz taksówki, a także auta przewożące towar. Producenci chcą, aby pojazd autonomiczny był na stałe połączony z internetem. Wyprodukowanie taki aut to duży przełom, jeśli chodzi o motoryzację i IT. W przyszłości może się okazać, że każdy pojazd będzie autonomiczny, nie tylko auta, ale również pociągi.

Wyprzedzanie

Samsung Safety Truck to pomysł na bezpieczne wyprzedanie ciężarówek. Polega on na tym, że z zainstalowanych kamer z przodu auta, wyświetlany będzie obraz na jego tyle, informujący o tym jak wygląda droga i czy auto za ciężarówką zdąży wyprzedzić tira. Obraz ma być ukazywany na bardzo dobrych ekranach tak, aby warunki pogodowe nie przeszkodziły w podjęciu decyzji o wyprzedaniu.

Kluczyk

Volvo planuje wyeliminować fizyczny kluczyk, a zastąpić go kluczem, który będzie sterowany z telefonu, oprócz tego, będzie również można uruchomić silnik za pomocą specjalnej aplikacji. Dostęp do elektronicznego kluczyka, będzie można przekazać innym użytkownikom auta, bez względu na to gdzie się znajdujemy, a my sami możemy mieć dostęp do kilku aut za pomocą jednego telefonu.

Mapy cyfrowe i radary optyczne

Pojazdy autonomiczne bazują teraz głównie na wyżej wymienionych technologiach. W planach jest uzupełnienie tego o komunikację między pojazdową, która informowałaby o stanie na drodze i odpowiednim zareagowaniu na to.

Opony sferyczne

To pomysł, wybiegający daleko w przyszłość, ale mający szansę na realizację. Technika lewitacji magnetycznej, bo taką zaproponowała firma Goodyear, polegająca na poruszaniu się opon w dowolnym kierunku położenia podwozia , wymagałaby przebudowy pojazdów oraz infrastruktury dróg.