Tarot Online

Technologia otwartych kodów – jak to działa?

Technologia oparta o otwarte licencje wspomaga wiele obszarów biznesu. Jak działa tzw. Open Source? Jakie są zalety otwartych technologii? W jaki sposób technologia Open Source napędza współczesny biznes? Zapraszamy do lektury!

Czym jest technologia Open Source?

Oprogramowanie Open Source to kluczowy element infrastruktury IT polskich (i nie tylko) przedsiębiorstw. Otwarte oprogramowanie to oprogramowanie oparte na dostępnym dla wszystkich kodzie źródłowym, dzięki czemu można je wykorzystywać w procesie tworzenia własnych rozwiązań IT, na przykład aplikacji.  Technologia ta jest popularna ze względu na niskie koszty oraz dostęp do kodu źródłowego, który można samodzielnie modyfikować, ulepszać i personalizować.

Jakie są zalety otwartych technologii?

Oprogramowanie Open Source jest powszechnie stosowane w biznesie. Technologia otwartych kodów dotyczy między innymi przechowywania danych w wirtualnej chmurze, a także otwartych systemów CRM oraz systemów ERP.

Największe zalety otwartych technologii to:

  • Optymalizacja kosztów
  • Wysoka kompatybilność oprogramowania z różnymi systemami
  • Elastyczność rozwiązań i duże możliwości personalizacji
  • Brak uzależnienia od pojedynczego dostawcy – kolejne rozwiązania nie muszą być zakupowane u tego samego producenta, projekty można realizować dalej samodzielnie
  • Bezpieczeństwo danych oraz rozwiązań – nad otwartym kodem czuwa wielomilionowa społeczność programistów, w przypadku błędu nie trzeba czekać, aż dostawca wypuści na rynek nową, poprawioną wersję
  • Wymiana wiedzy – społeczność Open Source pomaga sobie wzajemnie w dzieleniu się informacjami oraz poprawianiu kodu

W jaki sposób technologia Open Source napędza współczesny biznes?

Oprogramowanie Open Source może zwiększyć potencjał firmy poprzez automatyzację wielu działań związanych z jej działalnością. To rozwiązanie, które optymalizuje koszty prowadzenia biznesu, znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, a także umożliwia budowanie proekologicznej strategii firmy. Dzięki oprogramowaniu Open Source wszystkie działy firmy mogą pracować na jednej, wspólnej bazie danych, technologia ta umożliwia także łatwą i płynną komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Około 80% polskich przedsiębiorstwa korzysta na co dzień z otwartego oprogramowania, wdrażają je zwłaszcza sektory finansowe i telekomunikacyjne.