Technologia komputerowa i informacyjna

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Technologia komputerowa i informacyjna to wiodące branże w Polsce i na świecie. Czym różni się zatem technologia informacji tzw. IT od technologii komputerowej? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

IT dla biznesu

W naszym serwisie wielokrotnie wręcz jak mantrę powtarzamy jak ogromne znaczenie dla współczesnego biznesu ma branża IT. Jej skrót wprost wywodzi się z język ang. information technology co w przełożeniu na nasz język oznacza technologię informacyjną. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Technologia informacyjna, czyli co kryje się pod skrótem IT?, który szerzej opisuje definicję tego wyrazu.

W dzisiejszym artykule na łamach IT-Biznes.com opowiemy szerzej o zastosowaniu dwóch gałęzi branży IT: technologii komputerowej i technologii informacyjnej. Chociaż mają bardzo podobny wydźwięk to jednak fundamentalnie różnią się swoim znaczeniem. Zaciekawieni? Zostańcie z nami do końca.

Technologia komputerowa

Na sam początek przedstawiamy najnowszego gracza w naszej stawce, czyli technologię komputerową. Jest to dziedzina, która poświęcona jest rozwojowi wydajności oraz inżynierii sprzętu komputerowego. Mamy tutaj głównie na myśli m.in. procesory Intel oraz AMR, dyski SSD, karty graficzne, sieciowe, płyty główne oraz technologie produkcji tranzystorów i wafli krzemowych.

Technologia komputerowa zajmuje się więc w dużym skrócie optymalizacją procesu technologicznego oraz wydajności podzespołów komputerowych. Umożliwia to np. w przypadku smartfonów uzyskanie większej wydajności przy mniejszym poborze prądu a w przypadku stacji roboczych oraz serwerów zyskanie dodatkowej mocy niższym kosztem produkcji. Technologia komputerowa ma zatem ogromne znaczenie w branży IT, ale także również w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw.

Technologia informacyjna

Technologia informacyjna zajmuje się jednak czymś zupełnie innym. Jaka wskazuje słusznie nazwa do czynienia mamy z technologią skierowaną w celu przetwarzania informacji. Obecne przedsiębiorstwa dysponują ogromnymi zbiorami danych. Możemy zaliczyć do nich m.in. kartoteki kontrahentów i produktów, dokumenty handlowe i finansowe firmy, współdzielone pliki, aplikacje online, różnego rodzaju umowy oraz wszystko co fizycznie umieszczamy na serwerze. Wzrastająca automatyzacja procesów zachodzących w firmie sprawia, że ilość przetwarzanych drastycznie rośnie, stąd popularyzacja dziedziny zwaną technologią informacyjną.

Do przetwarzania informacji użytkowane są różnego rodzaju systemy CMS, B2C, B2B, ERP, CRM, a także dedykowane aplikacje stacjonarne oraz internetowe. Wszystko ma na celu gromadzenie, porządkowanie oraz publikowanie potrzebnych danych w obrębie przedsiębiorstwa.

Technologia komputerowa i informacyjna

Jaka jest zatem podstawowa różnica pomiędzy pojęciami technologia komputerowa i technologia informacyjna? Chociaż oba odnoszą się do branży IT i dotyczą nowoczesnych technologii stosowanych w e-biznesie to jednak w przypadku technologii komputerowej będziemy do czynienia z rozwojem wydajności sprzętu, który następnie jest stosowany w technologii informacyjnej do przetwarzania zebranych danych.

W Polsce jest to stosunkowo młody rynek, który wciąż dynamicznie rozwija się zwiększając swoją wartość i znaczenie na rynku B2B i e-commerce.