Systemy ERP dla firmy produkcyjnej

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Obecnie każda firma produkcyjna korzysta z rozbudowanego programu, dzięki któremu, zadania takie jak komunikacja z pracownikiem czy zarządzanie produkcją są znacznie łatwiejsze.  Jakie na obecnym rynku można wyróżnić systemy ERP dla firmy produkcyjnej?

System ERP

ERP (Enterprise Resource Planning), system służący planowaniu zasobów firmy. Taki system gromadzi dane, porządkując i integrując przy tym obszary funkcjonowania firmy. Dodatkowo wspomaga zarządzanie zasobami, rozliczając je w kwestii maksymalnej efektywności. ERP umożliwia firmie optymalizację kosztów i zapasów magazynowych, jak również przyspiesza działanie wymiany informacji i usprawnia komunikację, tym samym przyczyniając się do poprawy obsługi klienta i krótszego czasu realizacji zamówień.

Budowa systemu ERP 

System ERP składa się z wersji modułowej. Ponieważ taka budowa zapewnia wsparcie w stu procentach dla odpowiednich obszarów procesów biznesowych, m.in. firmy produkcyjnej. Modułowa struktura systemu ERP umożliwia wdrożenie wszystkim i/lub wybranych elementów jednocześnie bądź w odpowiedniej kolejności. Dodatkowym atutem modułowej struktury systemu jest jej integralność, ponieważ moduły połączone ze sobą tworzą całość, dzięki której system jest wydajniejszy, współdzieli informacje w czasie rzeczywistym.

Odpowiedni ERP – na co zwrócić uwagę? 

Dana firma produkcyjna wybierając odpowiedni dla siebie system ERP powinna kierować się własnymi celami biznesowymi i oczekiwaniami względem systemu. Powinna zwrócić uwagę na problemy, zadania i procesy w odpowiednich obszarach, które ma wspomagać system. Wybierając dostawcę systemu, zwróćmy uwagę na doświadczenie firmy, znaczy się ile lat jest już na rynku i czy posiada jakiekolwiek pozytywne referencje od klientów. Warto jest, zatem znaleźć takiego producenta systemu, który jest zarówno dla klienta partnerem i doradcą. Znaczenie ma także doświadczenie zespołu wdrożeniowego, który wdroży firmę w celu użytkowania ERP.

ClearPro 

Jednym z systemów klasy ERP jest ClearPro. Jest to system przeznaczony głównie dla małych i średnich firm. Idealnie nadaje się do zarządzania produkcją, planowania, realizacji i rozliczania, a także obsługi magazynów czy sprzedaży. System ułatwia firmie produkcyjnej pracę w obszarze dystrybucji, logistyki czy księgowości. Dodatkowo, elastyczność systemu pozwala dopasować jego funkcjonalność do danej firmy.

Comarch ERP XL Produkcja, Infortes MES, Infortes Planer 

Twórcą tego modułu jest firma Infortes. System ten w pełni odpowiada na standardy Unii Europejskiej. Zaletą tego systemu jest to, że przy jego pomocy można zintegrować różne działy firmy. Idealnie współpracuje z innymi modułami Comarch ERP XL Handel-Sprzedaż, Księgowość czy Business Intelligence. System można również podpiąć pod aplikacje zewnętrzne. Z kolei Infortes MES oprócz rozszerzonej funkcjonalności systemów Comarch, umożliwia ewidencjonowanie danych przy konkretnych stanowiskach pracy, jak również pozwala na dokładne śledzenie procesów, do których dochodzi na linii produkcyjnej. Zaś Infortes Planer umożliwia zarządzanie surowcami i zasobami.

Infortes MES Plus

System ten stanowi uzupełnienie dla systemu Comarch ERP XL. Dodatkowo gwarantuje on sprawniejszą ewidencję danych produkowanych towarów i usług, jak chociażby termin przydatności czy numer serii. Może on również usprawnić wydawanie surowców do produkcji czy kompletowanie wysyłek.