System CRM niezastąpiony w małych i średnich firmach

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Systemy CRM cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. Jaka jest tego zasługa i dlaczego jest to tak bardzo ważne narzędzie z punktu widzenia nowoczesnej firmy?

System CRM to nic innego jak platforma do zarządzania relacjami z klientami. Szczególnie przydatna, gdy wzrasta ilość klientów firmy oraz działów odpowiadających za bezpośredni kontakt. Jednak CMR sprawdzi się także doskonale w przypadku małych firm, które nie dysponują dużym budżetem i rozległym personele.

Uporządkuj swoje relacje w CRM

Z systemem CRM zaoszczędzimy czas oraz uporządkujemy nasze relacje z klientami. Wyraz CRM z angielskiego Customer Relationship Management oznacza dosłownie zarządzanie relacjami z klientem. Obecnie systemy te wykorzystywane są przede wszystkim do automatyzacji pracy oraz upraszczania kontaktu. W efekcie końcowym daje do możliwość budowania długotrwałych i dobrych relacji z klientami.

System CRM automatyzuje także prace związane np. z kalendarzem, czy e-mailami, dzięki temu możliwe jest łatwe nadzorowanie przez mendażerów pracy działów, którymi zarządzają. CRM zadba o przypomnienie, gdy należy odezwać się do klienta, który jest np. zainteresowany zakupem lub zbliża się termin wygaśnięcia jego licencji. W pewnym sensie systemy CRM pozwalają także oszczędzić pieniądze, ponieważ praca, którą 'wykonują’ zmniejsza znacznie ilość codziennych obowiązków kadry.

Wyeliminuj błędy i oszczędź pieniądze

Chociaż tytuł nagłówka brzmi chwytliwie to w faktycznie jest tak, iż firmy nie korzystające z CRM tracą i to sporo. Nie tylko pieniądze, ale czas, który jest bezcenny w przypadku prowadzenia biznesu. Zamiast korzystać z Excela lub notatnika, a do kontaktów używać zwykłą książkę adresową można wybrać CRM, który zintegruje wszystkie aspekty budowania relacji z klientami w firmie. Pozwoli nam to nie tylko na zwiększenie ilości przetwarzanych danych, ale pomoże także zaopiekować się klientami np. w przypadku choroby lub utraty pracownika.

Ponadto CRM zapewnia łatwy podgląd historii całej relacji z naszymi klientami praktycznie od początku istnienia firmy (lub wdrożenia systemu). W przypadku biznesowych spotkań będą to notatki biznesowe, e-amile, a w przypadku klientów detalicznych historia konwersacji oraz aktywności z help desku.

Porównaj systemy

Zanim jednak rozpłyniesz się w zaletach systemów CMR porównaj ich zalety oraz wady. Nie ma bowiem idealnego systemu, a każdy z nich oferuje różne funkcje i możliwości. Dobrze wybrany system jest gwarantem satysfakcji i udanego wdrożenia CRM. Zwróć uwagę na wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje, które zapewnią długi żywot systemu.

Porównanie systemów CRM

Źródło: computerworld.pl

Jeżeli już zaciekawił Cię jeden z systemów poproś o jego demo i dokładnie przetestuj jego funkcje. A gdy tylko zajdzie taka potrzeba umów się na darmową prezentację wersji demo poprzez np. Skype lub telekonferencje. Sprawdź również jak CRM zachowuje się w przypadku wystąpienia błędu np. gdy źle wypełnisz pole lub przegapisz kontakt z klientem. Dokładnie przeanalizuj każdy krok budowania relacji z klientem – błąd na tym polu może Cię sporo kosztować.

Nie zapomnij podzielić się także testową wersją systemu ze swoimi pracownikami – to przecież oni będą z niego korzystać na co dzień.

Koszt wdrożenia CRM

Ile kosztuje system CRM i jego wdrożenie? To zależy od wielu czynników. Na rynku są darmowe rozwiązania, ale posiadają pewne braki lub niedociągnięcia. Płatne rozwiązania zależne są m.in. od formy zakupu: czy to będzie model SaaS (w formie usługi), czy też może jednorazowy zakup w formie licencji. Samo wdrożenie to bardzo ważny proces, na którym nie można oszczędzać, a jego ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych w górę. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa należy wziąć pod uwagę również przeszkolenie kadry, dlatego koszt całkowity może wynieść od kilku tysięcy złotych do nawet 15 tysięcy w przypadku większych przedsiębiorstw. Cena jest jedna warta korzyści, które otrzymujemy.