Czym są uprawnienia G3 i kurs G3? Który z Twoich pracowników powinien posiadać uprawnienia SEP? Zadbaj o bezpieczeństwo w miejscu pracy!
Czym są uprawnienia G3? Kto powinien wyrobić kurs G3?
Uprawnienia G3 to odpowiednie kwalifikacje, niezbędne do podjęcia pracy przy urządzeniach i instalacjach gazowych. Szkolenie to jest skierowane do pracowników, którzy mają w codziennej pracy do czynienia z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych.
Aby zajmować się turbinami gazowymi, przemysłowymi odbiornikami paliw gazowych, a także innymi urządzeniami do produkcji i magazynowania paliw gazowych, pracownik powinien ukończyć specjalistyczny kurs G3. Jak można wyrobić takie kwalifikacje?
Jak wyrobić uprawnienia G3? Jakie są wymagania, by przystąpić do szkolenia?
Szkolenia i egzaminy na uprawnienia G3 organizowane są w całej Polsce. Kandydaci do kursu G3 powinni być pełnoletni i posiadać minimum podstawowe wykształcenie. To dwa podstawowe warunki, by móc przystąpić do kursu.
Aby otrzymać stosowne uprawnienia, należy ukończyć cykl szkoleń oraz zdać z pozytywnym wynikiem egzamin końcowy. Ze względu na ciągły rozwój technologii i zmiany w prawie energetycznym, uprawnienia gazowe są ważne przez 5 lat. Po tym czasie należy je odnowić, ponieważ przedawnione świadectwo SEP jest nieważne.
Co jest w programie kursu G3? Jakie zagadnienia są poruszane?
Przykładowa tematyka szkoleń to treści dotyczące prawa energetycznego, budowy i eksploatacji urządzeń, sieci oraz instalacji. Uczestnicy kursu poznają także najważniejsze zasady BHP związane z obsługą, konserwacją, montażem i eksploatacją urządzeń grzewczych.
Kurs G3 dzieli się na kilka cykli zajęć, poruszających między innymi takie zagadnienia, jak:
- prawo energetyczne
- zasady dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci
- przepisy i wymagania dotyczące obsługi urządzeń grzewczych
- zasady budowy oraz działania układów urządzeń, sieci i instalacji grzewczych
- zasady i przepisy BHP
- zasady wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych
- zasady postępowania w przypadku awarii lub innych zagrożeń bezpieczeństwa
Wiedza ta jest niezbędna, by podjąć pracę polegającą na eksploatacji, obsłudze, konserwacji, montażu, pracach kontrolno-pomiarowych oraz remontach sieci grzewczych. Jest także konieczna, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia w miejscu pracy.
Zobacz także ofertę na kursy G1 dla pracowników.