Skąd się bierze problem w komunikacji z programistami?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy zawód ma swoją specyfikę. Wielu klientów nie zdaje sobie nawet sprawy, jak dużo wysiłku i pracy trzeba poświęcić na to, aby przenieść ich wizję do świata rzeczywistego. Zwłaszcza w zakresie nowych technologii i informatyki. Ten zawód jest także bardzo specyficzny. Zwłaszcza dlatego, że ludzie pracujący w tej branży przebywają cały czas w świecie komputerów, cyferek i liczb. Firma w swoim zakresie ma oczywiście własne patenty na to, aby efektywnie komunikować się ze swoimi pracownikami. Jednak w relacjach klient-programista można napotkać pewne trudności.

Jakość usług, a cena

Nie zawsze za niską cenę można dostać dobry jakościowo produkt. Można mieć tu na myśli zarówno namacalne fizyczne rzeczy, taki jak ubrania czy kosmetyki. Jednak problem ma dużo większe spektrum zasięgu. Branża informatyczna charakteryzuje się podobnymi zależnościami. W dzisiejszych czasach każdy szuka jakiś oszczędności w każdej dziedzinie swojego życia. Dlatego klient, który przychodzi do programisty w wiadomym celu oczekuje, że spełni jego wygórowaną wizję za minimalną stawkę, która w efekcie i tak może wydawać się klientowi zbyt wysoka za ,,kilka kliknięć w komputerze”. Realizując programy, które mają mieć szeroki zasięg i styczność z nimi może mieć ogrom ludzi za małe pieniądze to coś nieosiągalnego. Takie korzyści mogą znajdować się jedynie w relacjach rodzinnych, kiedy to programista decyduje się na realizację całego założenia za darmo.

Skąd więc problem?

Budując zaplecze swojej firmy nie należy oszczędzać. Aby dobrze wystartować, trzeba przygotować sobie odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli do pewnego stopnia na swobodę finansową. Nie trzeba oszczędzać wtedy na tym, na czym się nie powinno. Wszystko jest oczywiście możliwe. Zrobienie programu za 1500 złotych czy 2000 tysiące złotych jest wykonalne. Czy jednak będzie on spełniał na dłuższą metę oczekiwania klienta? Być może będzie zmuszony do tego, aby ponownie zainwestować w usługę programisty. Często dużo droższej, niż wcześniej zakładałby poprzedni wykonawca. Zwłaszcza wtedy, gdy firma zaczyna dobrze działać, a źle funkcjonujący system zaburza jej odpowiednie funkcjonowanie. Także odpowiednie sprecyzowanie oczekiwań klienta jest konieczne. Absolutnie nie wystarczy napisać, że oczekuje się zrobienia kilku stron internetowych. Takie zlecenie trudno jest wycenić, a tym bardziej wykonać.