Serwerownie w Polsce

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rozwój technologiczny doprowadza do tego, że społeczeństwo ma coraz większe zapotrzebowania względem sieci. Coraz więcej biznesów działa właśnie na tej płaszczyźnie. Wielu analityków uważa, że im szybciej takie nowości technologiczne i samo pojęcie cyfryzacji będzie przyswajane, tym lepiej będzie rozwijał się cały kraj. Nie można powiedzieć tego, że cała krajowa gospodarka opiera się w ogromnym stopniu na działalności przedsiębiorców w Internecie. Jednak staje się to z roku na rok popularniejsze. Im szybciej i lepiej dane są przesyłane  i przetwarzane, tym większa wydajność i efektywność pracy.

Czym jest przetwarzanie danych?

Z roku na rok zacne grono zwolenników Internetu się powiększa. Nie tylko jako zwykli użytkownicy portali, ale jako przedsiębiorcy. Przetwarzanie danych jest zatem bardzo powszechne. Definicja Centrum przetwarzania danych także została uregulowana normą PN-EN 50600-1: ,, Budowla lub zespół budowli przeznaczone do zgrupowania pomieszczeń, połączeń i obsługi urządzeń techniki informacyjnej oraz sprzętu sieci telekomunikacyjnych zapewniających usługi przechowywania, przetwarzania i dostarczania danych wraz z pełnym wyposażeniem i infrastrukturą do dystrybucji energii i zapewnienia parametrów środowiskowych oraz koniecznego poziomu odporności i zabezpieczeń wymaganych w celu zapewnienia pożądanej dostępności usług”. To pojęcie jest jednak stosowane w bardziej formalnych pismach. Częściej używa się bardziej potocznych synonimów, czyli Data Center lub serwerownia.

Wiodące firmy

Jednym z najbardziej rozwojowych potentatów, jeśli chodzi o serwerownie w Polsce jest Sebastian Kulczyk wraz ze swoim wspólnikiem Michałem Grzybkowskim. Razem tworzą świetnie działającą firmę Beyond. Ich pierwsze kroki w budowaniu serwerowni dały efekt w postaci firmy Data Center. Około 2 lata temu dokonali drugiej podobnej inwestycji – teraz jednak na dużo szerszą skalę. Data Center 2 to największa serwerownia w Polsce. Znajduje się w Poznaniu. Jej powierzchnia to około 6 tysięcy metrów kwadratowych. Może pomieścić nawet 100 tysięcy serwerów. W ramach powstania drugiej firmy, powołane zostało do istnienia także Centrum Badań Technologii Informatycznych. Z pewnością jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie serwerowni w Polsce. Podobna firma, która współpracuje z koncernem Kulczyka znajduje się w Katowicach. To 3S Data Center. Jej powierzchnia jest jednak dużo mniejsza, bo tylko tysiąc metrów kwadratowych. Jest jednak bardzo zaawansowane technologicznie. Może prowadzić do Data Center 2 różnego rodzaju wieści wielkich światowych potentatów.