Serwer NAS – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Serwer NAS – co to za urządzenie? Jakie są jego zalety? Jak stworzyć system NAS w mieszkaniu lub w domu? Zapraszamy do lektury!

Serwer NAS – co to za urządzenie?

Urządzenie NAS pełni funkcję wszechstronnej biblioteki – może być traktowane jako dysk zewnętrzny, serwer VPN, punk dostępowy WIFI lub serwer pocztowy / www. Dzięki technologii opartej na wirtualnej chmurze masz dostęp do swoich danych z każdego miejsca, w którym jest połączenie z Internetem. Dane mogą być zaszyfrowane i udostępniane jedynie wybranym urządzeniom, a także konkretnym użytkownikom.

Serwer NAS  i jego zalety

NAS (Network Attached Storage) to pamięć masowa, która jest na stałe podłączona do sieci komputerowej. Główna rola serwera NAS to bezpieczne archiwizowanie i przechowywanie danych, jest to obecnie najwygodniejszy i najbardziej efektywny sposób dostępu do zapisanych danych z kilku różnych urządzeń (równocześnie).

Z serwerów NAS korzystają między innymi videorealizatorzy oraz fotografowie, którzy pracują na dużej ilości plików. Jakie są główne zalety dysków typu NAS? Przede wszystkim jest to wygoda, ponieważ dzięki połączeniu z siecią lokalną dostęp do plików jest łatwy. Zamiast przenosić pliki między dyskami, dane są po prostu udostępniane między urządzeniami za pomocą sieci.

Kolejna zaleta to duża pojemność dysku. W zależności od konfiguracji możesz wybrać taki magazyn sieciowy, jaki spełni Twoje potrzeby! Dzięki NAS możesz przenieść dane z przepełnionego dysku, a także wykonywać i przechowywać kopię zapasową.

Serwery NAS cechuje także wysoki poziom bezpieczeństwa. Swoje dane możesz odzyskać w każdej chwili. Oczywiście dotyczy to serwera, w którym skonfigurowano poprawnie tworzenie automatycznej kopii zapasowej. Backup może być tworzony na dysku zewnętrznym, dysku sieciowym lub w wirtualnej chmurze.

Jak stworzyć system NAS?

Aby stworzyć domowe centrum multimedialne z wykorzystaniem serwera NAS, wystarczy sprawny komputer z kartą sieciową, router oraz serwer NAS z co najmniej jednym dyskiem. Najlepszą jakość i wysoką jakość transmisji danych uzyskasz, gdy urządzenia będą ze sobą połączone w sposób przewodowy. Do utworzonej w ten sposób multimedialnej biblioteki możesz uzyskać dostęp z wielu różnych urządzeń, takich jak telewizor, tablety, smartfony, czy laptopy.