Serwer dedykowany i w chmurze – czym się od siebie różnią?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W firmie lepiej postawić na fizyczną serwerownię czy cloud serwer? Obydwa rozwiązania znacznie się od siebie różnią, choć spełniają tę samą funkcję. Pierwsze z nich wiąże się z koniecznością zagospodarowania w przedsiębiorstwie pomieszczenia na sporych gabarytów serwery, za to drugie to w 100 proc. wirtualna usługa.

Podstawowe różnice

W przypadku inwestycji w serwerownię lub cloud serwer trzeba brać pod uwagę wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest szybkość startu. W przypadku serwera dedykowanego na jego uruchomienie trzeba czekać ok. 24 godzin, za to serwer w chmurze jest dostępny od ręki. Ważna jest także możliwość dopasowania usługi do potrzeb przedsiębiorstwa. Tradycyjny serwer można rozbudować o większą ilość HDD i RAM, dlatego już podczas jego wyboru należy brać pod uwagę nie tylko bieżące, ale także przyszłe potrzeby. Maszyny rozbudowuje się podczas tzw. skalowania wertykalnego, jednak wiąże się to z koniecznością migracji danych na czas prac. W przypadku serwera w chmurze można dopasować RAM,CPU i HDD do bieżących potrzeb w zależności od tego, jakie skalowanie umożliwia usługodawca.

Bezpieczeństwo danych

Kluczową kwestią jest także bezpieczeństwo danych i wygoda tworzenia kopii zapasowych. Jak wygląda to w przypadku serwerów dedykowanych? W tym wypadku konieczna jest ręczna migracja danych na inną maszynę lub wykonanie kopii zapasowych danych. Cloud serwer również ma możliwość dokonania tradycyjnego backupu lub tzw. snapshota, dostępnego tylko w chmurze. Pierwsze rozwiązanie polega na wybraniu danych i określeniu częstotliwości ich kopiowania. Shanpshot, to z kolei kopia zapasowa całej maszyny wirtualnej razem ze skonfigurowanym środowiskiem. Ten model jest ceniony szczególnie przez deweloperów, którzy uruchamiają wiele wersji środowiska u różnych klientów lub wdrażają zmiany w środowisku produkcyjnym. Inne rozbieżności między serwerami w chmurze i dedykowanymi dotyczą np. możliwości rozdzielenia środowiska aplikacyjnego od bazodanowego i użycia loadbalancera. Klaster serwerów z loand balancerem wymaga wykorzystania kilku fizycznych maszyn w serwerowni, z kolei w przypadku rozwiązania wirtualnego, odbywa się to w chmurze.

Opłaty za serwer

Każdy z typów serwerów charakteryzuje się też innym naliczaniem opłat. Serwer dedykowany wiąże się z opłatą abonamentową, która jest stała co miesiąc. Serwery w chmurze są natomiast rozliczane w zależności od wykorzystanych zasobów, więc rachunki mogą różnić się w zależności od skalowalności serwera za dany okres.