Samsung jest drogi w naprawie? Niekoniecznie!

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Samsung w ciągu niecałych 10 lat wyrósł na markę premium smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Przez ten czas produkty Samsunga stawały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a przez to droższe. Pomimo upływu lat smartfony są nadal sprzętami awaryjnymi i podatnymi na uszkodzenia mechaniczne – tego jak do tej pory żaden producent nie był stanie zmienić bez utraty pożądanej funkcjonalności. Dlatego naprawa telefonu, wymiana części zamiennych jest dla wielu użytkowników kluczową kwestią w trakcie wyboru odpowiedniego telefonu.

Nowe telefony są trudne w naprawie

Aktualnie telefony posiadają taką konstrukcję, by były jak najcieńsze. To sprawia, że dostęp np. do płyty głównej telefonu jest bardzo utrudniony i chociaż z częściami zamiennymi nie ma problemu to ich wymiana jest problematyczna. Zdecydowanie częściej jednak uszkodzeniu ulega – wskutek zalania czy upuszczenia urządzenia – ekran lub panel dotykowy. Wymiana tych elementów nie jest może dziecinnie prosta, ale przy odrobinie wprawy można podjąć się tego wyzwania bez ryzyka uszkodzenia innych elementów.

Serwisy, mając świadomość cen Samsungów, zwykle podbijają trochę ceny. Nawet wtedy jednak mogą utrzymać je na akceptowalnym poziomie, zamawiając odpowiednie części. Niezależnie więc od tego, czy klient naprawi telefon sam, czy odda go do specjalistów, cenę zawsze można kontrolować, dobierając odpowiednie podzespoły.

Niewidzialna ręka rynku

Ponieważ Samsung jest stawiany za wzór, nie dziwi gargantuiczna ilość podróbek samych smartfonów i części do nich. Nawet jeśli poszczególne elementy są chronione prawem patentowym, zawsze uda się lepiej lub gorzej je podrobić. Problem jednak polega na tym, że podróbki, choć tańsze od oryginalnych części zamiennych wysokiej jakości, cechują się przede wszystkim kiepską jakością. Zgoda – Samsung mimo wszystko nie ma monopolu na smartfony i ich komponenty, ale odpowiednie standardy technologiczne sprawiają, że niewiele zamienników jest w stanie konkurować funkcjonalnością z oryginałami.

Dostęp do oryginalnych części zamiennych to podstawa

Jak zgodnie podkreślają i osoby, które we własnym zakresie naprawiają swoje Samsungi, i właściciele serwisów, punktem wyjścia do wszystkich prac jest zawsze znalezienie dostawcy części. Teoretycznie można korzystać z oficjalnych linii zaopatrzenia, ale te niekoniecznie są tańsze. Samodzielne sprowadzanie części zamiennych z odległych krajów azjatyckich może i jest dzisiaj łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, jednak nadal dla zwykłego człowieka problematyczne. Lepiej skorzystać z ofert zaufanych dostawców części którzy specjalizują się w sprowadzaniu części jednego producenta, a przez to mogą zaoferować bogaty asortyment w najniższych cenach. Przede wszystkim realizacja zamówień jest szybsza nawet od ściągnięcia części od głównych dystrybutorów. Zwykle też nie trzeba martwić się o jakość – w takich przypadkach to na sklepie ciąży obowiązek weryfikacji wiarygodności dostawców, a to oznacza mniejsze koszty po stronie serwisu. Od razu więc naprawa Samsunga staje się tańsza, łatwiejsza i szybsza.

Znalezienie dobrego dostawcy części zamiennych to podstawa działania serwisów. Dla osób podejmujących się samodzielnej naprawy taki sklep stanowi prawdziwe wybawienie – fakt, że nie trzeba już przeszukiwać aukcji internetowych i martwić się, że znów otrzyma się kiepską podróbę, ratuje nie tylko portfel, ale i sporo nerwów.