Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Robotic Process Automation to pojęcie, które już teraz jest na ustach branży nowoczesnej technologii, a już niedługo stanie się najpopularniejszym zagadnieniem poruszanym przez praktycznie cały biznes. Pora zacząć zdobywać przewagę konkurencyjną dzięki wykorzystaniu automatyzacji. Pora zainwestować w RPA.
Wyobraźmy sobie sytuacje, w której firma o ustatkowanej pozycji, ze stałym gronem klientów i relatywnie wysokimi przychodami decyduje się na redukcje wydatków w inwestycje. W końcu klienci są zadowoleni z naszych produktów, pracownicy są zaangażowani w realizację swoich obowiązków a ten stan aktywów i rachunek zysków jest na odpowiednim poziomie.
Czy jednak taka firma ma w istocie szansę na utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej? Nie i jest to twierdzenie uniwersalne bez względu na branżę.Wszędzie klienci oczekują produktów i usług coraz wyższej jakości, w coraz bardziej przystępnej cenie, uzyskiwanych coraz szybciej. Nie jesteś w stanie sprostać tym oczekiwaniom? Już niedługo Twoi stali klienci zapomną o Tobie i Twojej firmie, a swoją uwagę i pieniądze skupią na tych organizacjach, które nie spoczywają na laurach i wciąż szukają sposobów na bycie lepszą, dokładniejszą, tańszą i bardziej efektywną. Tak właśnie można scharakteryzować firmę, która wykorzystuje w swoich procesach systemy klasy RPA.
Robotic Process Automation (RPA) to technologia, która już teraz rewolucjonizuje podejście biznesu do automatyzacji i robotyzacji wszystkich procesów spełniających pewne konkretne warunki wyjściowe. W przeszłości robotyzacje wyobrażaliśmy sobie w zupełnie inny sposób – roboty rodem z filmów science-fiction zastępują zwykłych pracowników i wykonują ich pracę w dokładnie taki sam sposób.
RPA jednak weryfikuje te obrazy i pokazuje, że automatyzacji nie powinniśmy się bać – my jako przedsiębiorcy, właściciele firm, jak i my – pracownicy, którzy za wszelką cenę chcemy utrzymać swoją posadę w tych trudnych czasach. Robotic Process Automation to oprogramowanie, którego celem jest zastąpienie pracownika w wykonywaniu najłatwiejszej pracy, która notabene bardzo często zajmuje najwięcej czasu. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym rozwiązaniom to sztuczna inteligencja może zrealizować te czynności, dając przestrzeń i pole pracownikom, do zajęcia się bardziej angażującymi i satysfakcjonującymi zadaniami.
RPA jest w stanie wykonywać wszelkie procesy, które nie wymagają osądu, a także których ścieżka jest relatywnie jednoznaczna. Dodatkowo procesy realizowane przez RPA muszą opierać się na cyfrowych źródłach, takich jak systemy informatyczne wykorzystywane w firmie czy zewnętrzne źródła.
Przykład najprostszego z procesów, który wykona za nas RPA? Stworzenie finalnego raportu kwartalnego sprzedaży, poprzez pobranie istotnych danych z systemów CRM, osobnych plików Excel tworzonych przez dział produkcyjny oraz faktur, które są w bazie danych działu księgowego. RPA samodzielnie zaloguje się do wszystkich niezbędnych baz, kopiuje wszystkie potrzebne dane, a następnie za pomocą predefiniowanych funkcjonalności stworzy zupełnie nowy raport, w którym umieści wszelkie istotne dane. Na koniec raport ten zostanie automatycznie wysłany przez robota do wszystkich decyzyjnych osób w firmie.
Proces do automatyzacji powinien zostać wybrany drogą rozwiniętej selekcji. Przede wszystkim zastanówmy się, który z procesów zachodzących w naszej organizacji jest na tyle pracochłonny, że wymaga czasu i zaangażowania wielu pracowników. Jak kształtują się koszty realizacji tego procesu? Czy współgrają z wartością dodaną, jaką przynosi nam ich realizacja?
Czy proces jest jednorodny i realizowany jedynie przy pomocy systemów informatycznych firmy? Jeśli tak, to zweryfikujmy, czy inwestycja w system RPA nie będzie zbyt wysoka w stosunku do redukcji kosztów, które osiągniemy, zastępując pracowników robotem. Jeśli zysk okaże się nieporównywalnie większy, możemy uznać proces za kwalifikujący się do zastosowania robotyzacji.