Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Inteligentne maszyny, które wyręczają człowieka z jego obowiązków domowych takich jak gotowanie, prasowanie czy odkurzanie możemy na razie spotkać tylko w literaturze bądź filmach sci-fiction. Jednak z dnia na dzień staję się to realną rzeczywistością, a upowszechnienie to zdecydowanie kwestia czasu. W erę powszechnej automatyzacji wprowadzą nas roboty produkcyjne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj ten artykuł.
Według przeprowadzonych statystyk w fabrykach na całym świecie w roku 2020 działało ponad 1,7 mln robotów produkcyjnych. Z roku na rok ta liczba rośnie w niezwykle dynamicznym tempie.
Aktualnie największym konsumentów robotów produkcyjnych to branża automotive. Dlaczego? Wynika to z wysokiej konkurencji, a to zmusza producentów do inwestowania w nowe, bardziej zaawansowane rozwiązania produkcyjne. Kolejną branżą jest elektronika, w której zapotrzebowanie na sprzęty takie jak telewizory, komputery czy telefony komórkowe stale rośnie i jest to największy motor napędowy w przypadku rozwoju robotyki. Poza tym można wymienić, również przemysł maszynowy, branża spożywcza czy producenci wyrób z plastiku i gumy.
Kraje, które stoją na czele inwestycji w roboty produkcyjne to:
Opisywane roboty produkcyjne to nie tylko szansa dla dużych przedsiębiorstw, ale także dla tych średnich oraz małych. Łatwość obsługi oraz plastyczność działania robotów zdecydowanie może nadrobić braki w kadrze wyspecjalizowanych inżynierów, na których firmę nie stać. Oferowane modele leasingowe osiągają ceny, na które mniejsze przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić.
Jakie korzyści wynikają z posiadania robotów produkcyjnych?
Robotyka przemysłowa pozwala na zoptymalizowanie produkcji oraz jej zautomatyzowanie. Przedsiębiorstwo może produkować lepiej, efektowniej oraz szybciej osiągać tym lepsze wyniki przy jak najmniejszym nakładzie. Według banku Meryll Lynch, który sprawdził w jakim stopniu podnosi się produktywność przy robotach produkcyjnych jest to poprawa przynajmniej o 30%.
Roboty świetnie sprawdzają się na różnych etapach produkcji. Mogą wykonywać wiele prac usprawniających organizacje ostatnich kroków. Roboty dostawcze przenoszą materiały o ciężkich gabarytach na różne odległości, a pracownika uzupełniającego materiały eksploatacyjne na gniazdach produkcyjnych można wymienić właśnie na robota.