RCS (Rich Comunication Services) zamiast SMS

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

RCS to standard, który prawdopodobnie już w przyszłym roku zastąpi SMSy. Technologia ta już pojawiła się w Polsce. Jak działa RCS (Rich Comunication Services) zamiast SMS? Zapraszamy do lektury!

RCS (Rich Comunication Services) zamiast SMS – technologia obecna na rynku od 10 lat

RCS (Rich Comunication Services) zamiast SMS to technologia, która jest obecna na rynku już od kilkunastu lat, także w Polsce. Mimo to nie każdy użytkownik ma świadomość tego, że korzysta z RCS. Czym jest RCS? To nowy standard komunikacji, (nazywany nawet przez niektórych SMS 2.0). Rozwijany przez GSMA (Global System for Mobile Communications Association) standard komunikacji mobilnej istnieje na rynku już od 2008 roku, znany jest między innymi jako usługa message+ oraz joyn.

Rich Comunication Services to protokół nadawany między użytkownikami dwóch różnych telefonów. Jego celem jest zastąpienie tradycyjnych SMSów i zwiększenie możliwości związanych z wysyłaniem wiadomości. RCS umożliwia prowadzenie konwersacji grupowych, przesyłanie plików graficznych i video, prowadzenie wideorozmów, a nawet przesyłanie plików zapisanych w formacie PDF.

System RCS działa w oparciu o numer telefonu danej osoby oraz sieć Internet, stanowi więc połączenie usług SMS, MMS i w pewnym sensie e-mail. Co jeszcze warto wiedzieć o RCS? System jest jednolity dla wszystkich rodzajów smartfonów. Wiadomości, które są wysyłane za pośrednictwem RCS, nie są szyfrowane end-to-end i podlegają prawu telekomunikacyjnemu. RCS może działać na dwa sposoby. System można wykorzystać do komunikacji P2P (person-2-person), czyli komunikacji pomiędzy dwoma osobami lub do komunikacji A2P (app-2-person), czyli do komunikacji masowej, np. na linii firma – wielu użytkowników (klientów).

Dodatkowe funkcje, które umożliwia RCS to:

 • raportowanie – wyświetlanie komunikatów potwierdzających odczytanie wiadomości,
 • przesyłanie informacji do 8000 znaków,
 • prowadzenie konwersacji z pojedynczymi użytkownikami oraz czatów grupowych,
 • przesyłanie plików o rozmiarze do 100 MB,
 • możliwość udostępniania lokalizacji użytkownikowi, z którym toczona jest konwersacja,
 • dodawanie do wiadomości strumienia wideo z kamery smartfona,
 • przesyłanie przydatnych powiadomień – np. o rezerwacji noclegu lub środków transportu,
 • wyświetlenie komunikatu, gdy osoba będąca po drugiej stronie właśnie redaguje wiadomość,
 • wyświetlenie informacji o dostępności osoby, którą posiadamy na liście kontaktów,
 • umieszczenie w wiadomości dodatkowych elementów – np. logotypu firmy lub przycisków linkujących do pomocnych aplikacji, stron internetowych, ofert,
 • dokonywanie płatności za pomocą telefonu.

Jak na tym tle wypadają SMSy? Okazuje się, że bardzo słabo!

Tradycyjne SMSy wkrótce odejdą na emeryturę?

Wysyłanie tradycyjnych SMSów, mimo że jest powszechnie dostępne i z funkcji tej korzysta większość użytkowników smartfonów różnych marek, przysparza wiele trudności. Wady tego rozwiązania to:

 • limit znaków – objętość jednej wiadomości SMS to maksymalnie 160 znaków, jeśli użyjemy w treści SMSa polskiej litery, maleje ona do 140 znaków,
 • duże ograniczenia w wysyłaniu plików multimedialnych,
 • opłata za usługę zgodnie z cennikiem operatora telefonii komórkowej,
 • problemy z dostarczeniem wiadomości, gdy druga osoba nie ma zasięgu,
 • brak możliwości anulowania wysłanej wiadomości,
 • ryzyko utraty pieniędzy lub cennych danych w wyniku oszustwa,
 • spam,
 • problematyczne wysyłanie treści multimedialnych, linków do stron internetowych oraz elementów HTML.

Standard RCS w Polsce

Standard RCS w Polsce jest aktualnie wykorzystywany przez firmę SerwerSMS.pl. Firma ta, jako pierwsza i jedyna w kraju testuje nowy standard we współpracy z Google. SerwerSMS.pl zajmuje się obsługą kampanii reklamowych dla firm w oparciu o SMSy. To właśnie dzięki tej firmie możliwe jest wysyłanie do klienta powiadomień, przypomnień i różnego rodzaju komunikatów związanych z zakupioną usługą. Masowo wysyłane SMSy mogą być wykorzystywane zarówno do marketingu, jak i do wysyłania informacji o awariach lub zmianach związanych z daną usługą.

Jak podaje firma SerwerSMS.pl, „wspólne działanie z Google daje ogromną szansę na dołączenie do tworzenia historii SMS-a i przybliżenie do rewolucji, która na zawsze zmieni funkcjonowanie telefonów komórkowych”. Dzięki RCS można wysyłać duże pliki medialne, co z pewnością przyczyni się do rewolucji w kampaniach reklamowych dla biznesu. To duża szansa na nowe i bardziej wygodne dla użytkownika końcowego formy promocji dla lokali usługowych, lokali gastronomicznych, organizatorów różnych wydarzeń, linii lotniczych, a także sprzedawców.

Do testów RCS mogą dołączyć także inne firmy. Jak podaje SerwerSMS, inne przedsiębiorstwa także mogą dołączyć do programu i dostać szansę testowania RCS, wystarczy skontaktować się z platformą i wypełnić formularz kontaktowy, który znajduje się na stronie SerwerSMS.pl. Realnym terminem, kiedy technologia ta stanie się powszechna w Polsce, jest przełom 2018/2019 roku.

RCS (Rich Comunication Services) zamiast SMS – nadciąga rewolucja?

RCS jest zapowiadany jako standard ogólnoświatowy. Obecnie mogą z niego korzystać np. użytkownicy Windows 10 Mobile. RCS jest już wprowadzany także na terenie Wielkiej Brytanii i Francji, pod postacią usługi RCS Chat Google. Wszystko wskazuje na to, że rewolucja czyha tuż za progiem. Stowarzyszenie GSMA zapowiada, że w przyszłości każdy nowy telefon będzie obsługiwał RCS, niezależnie od marki, modelu oraz operatora.

System RCS będzie udostępniony dla wszystkich telefonów z Androidem. Przejście ze standardu SMS na RCS ma nastąpić stopniowo, możemy się spodziewać tej technologii pod koniec obecnego roku lub na początku przyszłego roku. Na szczęście zmiana standardu nie będzie się wiązała z uciążliwymi problemami dla użytkownika – będzie praktycznie niezauważalna. Do korzystania z RCS nie trzeba instalować żadnych aplikacji, dostęp zyskuje się automatycznie. Każde konto będzie przypisane do konkretnego numeru telefonu.

Aby standard SMS 2.0 zadomowił się na całym świecie, niezbędne jest wzajemne porozumienie z operatorami sieci telekomunikacyjnych oraz producentami telefonów komórkowych. Jak się okazuje, przełomowym momentem dla rozwoju RCS było zainteresowanie się tą technologią giganta Google. Po prezentacji RCS podczas targów Mobile World Congress technologią zainteresowało się także wiele innych marek. W projekcie rozwojowym RCS bierze obecnie udział już ponad 50 operatorów telekomunikacyjnych, takich jak np. Orange, czy vodafone. W prace zaangażowali się także producenci smartfonów – między innymi firma HTC, Huawei, Samsung oraz LG. Po stronie Google spoczywa opieka nad tym, by system RCS był w pełni kompatybilny z oprogramowaniem Android.

A co z kosztami? Wiadomości RCS będą rozliczane nieco inaczej niż SMSy. Użytkownik będzie mógł z nich korzystać w ramach wykupionego pakietu danych. Aby korzystać z komunikatora, potrzebny więc będzie pakiet danych komórkowych lub dostęp do sieci Wi-Fi. W przypadku, gdy wyślemy wiadomość do osoby, której smartfon nie obsługuje systemu RCS, wiadomość zostanie dostarczona w postaci standardowego SMSa.

Czy RCS (Rich Comunication Services) wyprze wkrótce tradycyjne SMSy?  Jaka przyszłość czeka internetowe komunikatory takie jak WhatsApp, czy Facebook Messenger? Niedługo się o tym przekonamy!