Ranking dostawców internetu 2016

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Postanowiłeś, że w tym roku się przeprowadzasz, lecz nie wiesz kogo wybrać na dostawcę internetu. Może warto spojrzeć na ranking dostawców internetu 2016 r.

Nowe miasto, nowe mieszkanie, to również wybór nowego dostawcy internetu. Przecież dziś bez niego człowiek się nie rusza z miejsca. W domu musi koniecznie być bardzo szybkie łącze, ale jak tu je wybrać, skoro nie wiemy jaki dostawca jest najlepszy. Przejrzyjmy, więc ranking dostawców internetu 2016, być może odnajdziemy w nim coś dla siebie.

Ranking dostawców za poprzedni rok kalendarzowy został stworzony w oparciu o prędkość pobierania danych z sieci, co dla większości z nas ma ogromne znaczenie. Przecież nie chcemy, by nasz komputer ”zamulał” z powodu niskiej prędkości. Tym samym większa prędkość wiąże się z większą rzeszą klientów dokonujących zakupu internetu danego dostawcy w obecnym roku 2017.

Dostawcy internetu w kategorii ogólnej 

Mając na myśli kategorię ogólną, to w niej znaleźli się dostawcy, którzy używają sieci telewizji kablowej do świadczenia swoich usług. W tym rankingu, pierwsze miejsce w poprzednim roku zajęło UPS, którego klienci osiągnęli prędkość 44.65 Mbps. Zanim uplasowali się, na drugim miejscu Vectra z prędkością 37.35 Mbps, zaś na trzecim znalazły się Multimedia z prędkością 24.11 Mbps. Co ciekawe, to że prędkość pobierania danych w ciągu całego roku systematycznie wzrastała, czego różnica stycznia względem grudnia wyniosła ponad 10 Mbps. W czołowej ósemce rankingu tej kategorii znalazły się jeszcze operatorzy sieci komórkowych, Orange (16.35 Mbps), T-Mobile (14.21 Mbps) oraz Netia (11.26 Mbps), Play (10.05 Mbps), stawkę zamyka Plus (9.63 Mbps).

Dostawcy internetu mobilnego

Co innego może oznaczać kategoria internetu mobilnego niż kategoria ogólna. Może tak być, że dany dostawca znalazł się poza dziesiątką w kategorii ogólnej, ale w kategorii mobilnej może oferuje lepszy internet. Zatem jak pokazuje ranking 2016, najlepszym dostawcą internetu mobilnego okazał się Orange z prędkością 17.28 Mbps. Kolejno drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio, sieć T-Mobile (16.64 Mbps) i Plus (12.87 Mbps). Taki wynik został stworzony w oparciu o pomiar prędkości internetu mobilnego w telefonach komórkowych działających w zasięgu sieci 3G bądź 4G. Poza podium znalazła się sieć Play z prędkością 12.24 Mbps. Można stwierdzić, iż operatorzy sieci komórkowych dokładają wszelkich starań, by ta prędkość stale rosła, a co za tym idzie, przybywało więcej klientów.

Internet LTE

Mówi się od dawna, że sieć Plus ma najszybszy internet LTE. Jednakże, jak pokazuje ranking za poprzedni rok, najszybszym internetem LTE generacji 4G mogą pochwalić się sieci Orange i T-Mobile z prędkością 25.83 Mbps i 25.68 Mbps, odpowiednio. Sieć Plus zajęła dopiero drugie miejsce z prędkością dużo niższą od tych sieci, bo tylko 17.82 Mbps. Zaś podium zamyka sieć Play z prędkością 16.45 Mbps. Różnica pomiędzy Orange a T-Mobile to zaledwie 150 kbps. To pokazuje, że internet LTE generacji 4G u wszystkich operatorów sieci komórkowych jest szybszy od łączy stacjonarnych.

Perspektywy rozwoju Internetu na obecny 2017 rok

Obecnie operatorzy sieci komórkowych testują LTE-Advanced, co pozwoli nam na przesył danych z prędkością nawet 300 Mbps. Także do głosu dochodzi sieć światłowodów opartych o technologię GPON. Perspektywą rozwoju jest także rządowy program dofinansowania budowy dostępów do szerokopasmowego internetu w ramach środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pozwoli to na dostarczenie szybszego łącza na słabsze obszary.

Wybierając odpowiedniego dostawcę łącza internetowego, warto pokusić się o sprawdzenie rankingów szczegółowych dla poszczególnych miejscowości.