Przyszłość pamięci flash

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pamięć flash jest coraz bardziej popularna i coraz szybciej się rozwija. Nic więc dziwnego, że dyski HDD powoli odchodzą do lamusa. Czy to oznacza, że w przyszłości dyski SSD staną się już standardem, a dyski talerzowe całkowicie znikną z produkcji?

Dysk HDD a SSD

Główną różnicą pomiędzy dyskami HDD, a SSD jest to, że te drugie nie posiadają elementów mechanicznych, przez co nie ulegną takowym uszkodzeniom, są mniejsze, można je z łatwością zaimplementować w laptopach czy nawet urządzeniach mobilnych oraz posiadają dużo większą przepustowość i wydajność. Aktualnie wadą dysków flash z pewnością jest to, że mają one dość mało pamięci i nie nadają się do magazynowania danych. Jeśli ktoś ma dużo danych, musi zakupić dysk talerzowy (HDD). Co prawda, producenci dysków SSD zapowiadają, że niedługo na rynku zacznie się pojawiać coraz więcej dysków z 1-2 TB pamięci i więcej. Takie nośniki można znaleźć już teraz, jednak ich cena nie zachęca. Dość powiedzieć, że w tej chwili dysk SSD o pamięci 120 GB kosztuje tyle co HDD o pamięci 1 TB. Aktualnie największy dysk HDD posiada 8 TB pamięci. W przyszłości pamięci flash mogą oferować jeszcze więcej pamięci, ale czy to będzie kluczem do sukcesu?

Dyski SSD wyprą dyski talerzowe?

Ostatnimi czasy sprzedaż dysków HDD nieco wzrosła. Powodem zapewne jest to, że na rynku pojawia się coraz więcej gier wirtualnej rzeczywistości oraz filmy jakości 4K. Takie „przyjemności” zajmują dość dużo pamięci i zazwyczaj dysk SSD jest zbyt mały, by to wszystko pomieścić. Trudno jest przewidzieć przyszłość pamięci flash, lecz analitycy przypuszczają, że wkrótce ceny dysków SSD zaczną spadać, a produkcja dysków z większą ilością pamięci wzrośnie. Przewiduje się nawet, że w przyszłości pamięci flash przegonią dyski talerzowe jeśli chodzi o oferowaną pamięć, a przy tym będą dużo tańsze niż obecnie. Jeśli tak się stanie, wówczas dyski talerzowe mogą być wyparte z rynku, a ich produkcja zakończy się.

Podsumowanie

Na to, czy dyski SSD w przyszłości zdominują rynek składa się więc wiele czynników. Głównie chodzi o oferowaną pamięć i cenę. Aktualnie na dyskach SSD instaluje się głównie system operacyjny i najważniejsze programy. Zaś na dyskach talerzowych przechowuje się wszystkie dane ze względu na ich dużą pamięć. Jeśli przewidywania analityków i producentów pamięci się sprawdzą, wówczas dyski SSD staną się standardem. Wydaje się jednak, że główną rzeczą, jaka pomoże pamięciom flash nieco dorównać dyskom HDD jest ich cena. Jeśli w przyszłości ceny tego typu pamięci spadną, wtedy będzie to mocny argument za ich nabyciem i zaimplementowaniem w swoim komputerze bądź laptopie.