Czy prowadzenie firmy bez internetu jest możliwe

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W dobie rozwoju technologicznego może wydawać się to dziwne, ale tak – ludzie żyli kiedyś bez Internetu. Pomimo rozpowszechnienia tego środka przekazu, jego dostępność w Polsce jest poniżej średniej unijnej.

Może być to mylący fakt ze względu na to, że chodzi o aż 76% populacji! Europejska średnia to 86%. Wynik można uznać i tak za imponujący. Świat Internetu wciągnął nas do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Większość czynności wykonujemy już teraz online. Znajdują się oczywiście tradycjonaliści, którzy nie uznają kupowania czy załatwiania spraw przez Internet, jednak są to zazwyczaj osoby starsze bądź lubiące proste rozwiązania.

Obecnie mamy około 1,8 miliona firm w kraju, z czego około 3 miliony osób dokonuje samo zatrudnienia. Wielokrotnie słyszymy, że media społecznościowe i Internet to nasza przyszłość. Dlatego należy zastanowić się, czy chcemy tą przyszłość sobie ułatwiać czy utrudniać. W sieci można znaleźć wszystko: wiele sklepów odzieżowych, spożywczych, produktów luksusowych czy elektronicznych gadgetów. Teraz nawet sprawy urzędowe możemy załatwić przez internet. Bez kolejek, stresów i niepotrzebnych awantur. Wszystko to zachęca, aby bardziej otworzyć się na tego rodzaju przekaz.

Prowadzenie działalności przez internet czy tylko z jego częściową pomocą jest dużo łatwiejsze
i bardziej opłacalne dla samego założyciela. Przede wszystkim automatycznie zwiększa się swoje grono jego klientów. Zasięg nie ogranicza się tylko do kilkunastu kilometrów, aby bez problemu dotrzeć do danego miejsca autem czy innym środkiem transportu. To napędza jego zyski – wszystko automatycznie się zwiększa. Działalność tego typu generuje również mniejsze koszty, ponieważ nie koniecznie musimy stać się posiadaczami oddzielnego budynku czy wielkiego pomieszczenia. Wystarczy legalnie zarejestrować własny biznes i rozwijać go w internecie, który jest nieograniczoną przestrzenią możliwości.

Za jego pomocą możemy pracować, robić zakupy, oglądać telewizję, zamawiać jedzenie i wiele innych codziennych rzeczy. Internet staje się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Nie można jednak uniknąć stwierdzenia, że da się bez niego funkcjonować
i prowadzić firmę. Ale co to za funkcjonowanie? Bez dużej dawki informacji, których nie znajdziemy w telewizji czy radiu. Automatycznie bardzo ją ograniczamy, działając dla samych siebie na niekorzyść. Sprawy związane z klientem dużo łatwiej można załatwić przez wysłania maila. Wypromować się na szerszą skalę i sprawić, aby nasza marka była bardziej rozpoznawalna.

W dzisiejszych czasach nie mając Internetu można pokusić się o stwierdzenie, że człowiek nie istnieje – to samo może dotyczyć firm. Nie znając jego możliwości i potencjału nie jesteśmy świadomi, jak wiele dzięki niemu możemy zyskać – zwłaszcza przedsiębiorcy. Na rozwiązania on-line otwierają się już nawet urzędy i szpitale. Niezaprzeczalne jest jednak to, że prowadzenie biznesu jest możliwe bez Internetu, ale czy korzystne dla klienta i przedsiębiorcy?