Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Obecnie większość firm, nie tylko technologicznych, podczas różnych procesów wykorzystuje systemy informatyczne. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie efektywności pracy, a także zmniejszenie ryzyka występowania błędów. Aby jednak system IT dobrze spełniał swoje funkcje, musi być dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Jak to zrobić?
W zależności od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo oraz jaka jest jego specyfika pracy, może potrzebować innego systemu informatycznego. Dlatego rodzajów oprogramowania jest bardzo dużo. Niektóre z nich mogą wspomagać procesy produkcyjne, inne umożliwiać obsługę zaawansowanych maszyn, a jeszcze inne stanowić podstawowe narzędzie pracy, bazę danych.
W każdym z tych przypadków ważne jest, aby program był w pełni dopasowany do potrzeb firmy, a także by możliwe było dokonywanie w nim na bieżąco zmian, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Jak to osiągnąć?
Jedną z możliwości jest zakup gotowego oprogramowania. Posiada on wtedy „uniwersalne” funkcje, zgodne z potrzebami danej branży. Nierzadko umożliwia też swobodną konfigurację, aby mógł być z powodzeniem wykorzystywany w różnych firmach. Takie systemy zwykle cenowo są korzystniejsze, aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, że za każdą dodatkową zmianę trzeba będzie zapłacić. Gdy jest ich dużo, ostateczny koszt przestaje być tak atrakcyjny.
Drugim rozwiązaniem jest projektowanie systemów IT na potrzeby działalności. Mogą zająć się tym programiści działający w danej firmie, chociaż uważa się, że projektowanie systemów IT, ich wdrożenie i administrowanie warto zlecić specjalistom, np. IT Touch. Dlaczego? Ponieważ zwykle nad jednym programem musi pracować wiele osób, posiadających ściśle określone umiejętności.
Jeśli budżet firmy na to pozwala, zdecydowanie poleca się projektowanie systemów informatycznych. Dzięki temu można usprawnić pracę, zwiększyć jej efektywność oraz jakość, minimalizować ryzyko błędu.
Jest to możliwe dzięki temu, że jest tworzony na specyficzne, indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Zanim specjaliści przejdą do projektowania, przeprowadzana jest analiza wymagań. Na tym się jednak nie poprzestaje. Gdy system IT jest gotowy, najpierw jest implementowany w przedsiębiorstwie, a następnie testowany. Wtedy sprawdzane jest, czy wszystko dobrze funkcjonuje. Można też określić, czy oprogramowanie nie powinno spełniać dodatkowych wymagań, których nie wzięto pod uwagę podczas pierwszej analizy. Na tej podstawie wprowadzane są poprawki, by na końcu przeprowadzić wdrożenie.
Wdrożenie oprogramowania w firmie jest tak samo ważnym zadaniem, co jego zaprojektowanie. Wtedy system jest odpowiednio konfigurowany, przeprowadzane są również szkolenia dla pracowników, którzy będą go obsługiwać. Jeśli zlecasz tę usługę specjalistom z zewnątrz, warto od razu się dopytać, jakie wsparcie oferują, gdy oprogramowanie jest już wdrożone.
Można również powierzyć im administrowanie systemem. Wtedy, w razie potrzeb, będą aktualizować program, nadzorować jego pracę, od razu reagować na wszelkie nieprawidłowości, a także zarządzać kontami użytkowników. Taka pełna obsługa jest często dużym odciążeniem dla przedsiębiorców, którzy nie muszą w tym celu zatrudniać kolejnego pracownika.
Dowiedz się więcej o outsourcingu IT w naszym portalu.