Projektowanie stron internetowych w 2017 roku

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Za każdym razem, gdy coś projektujesz zawsze zwracasz uwagę na trendy związane z tym, co robisz. Również i przy projektowaniu stron internetowych trendy mają znaczenie.

Za każdym razem, gdy coś projektujesz zawsze zwracasz uwagę na trendy związane z tym, co robisz. Również i przy projektowaniu stron internetowych trendy mają znaczenie.

Jakie obecnie są zasady i trendy w projektowaniu stron internetowych w 2017 roku. Jest to temat wciąż aktualny, który wymaga ciągłej aktualizacji i śledzenia nowinek technologicznych. Wszystko to zmienia się dość często, gdyż musimy je dostosować do nowych potrzeb i oczekiwań danego użytkownika, jak również pod możliwości danej przeglądarki internetowej. Znaczenie ma także wersja mobilna strony i wiele jeszcze innych wytycznych. W temacie tym przodują interaktywne agencje z Warszawy – stolicy polskiej branży IT.

Jakie zatem są trendy, którymi kierują się administratorzy przy projektowaniu stron internetowych w 2017 roku?

W 2017 roku przy projektowaniu stron internetowych wykorzystuje się menu nawigacyjne z mniejszą ilością opcji. Wcześniej to było przynajmniej od pięciu do siedmiu elementów, a teraz zaledwie 3 – 4. Takie menu nawigacyjne nie wprowadza w zakłopotanie użytkownika, a i ułatwia znalezienie tego, czego szukamy. 

Wyzbycie się ”hamburgerowego” menu 

Obecnie starania w projektowaniu stron WWW zmierzają w kierunku pozbycia się tzw. hamburgerowego menu, które wcześniej było najczęściej wybierane w nawigacji mobilnej. Składało się z trzech równolegle ułożonych kresek, lecz to jednak sprawiało kłopot, ponieważ w żaden sposób nie informowało nas o głębokości witryny bądź aplikacji. 

Minimalizm graficzny (doutone) 

Administratorzy sieci stawiają na doutone opierający się na minimalizmie i pozwalający skupić uwagę danego użytkownika na głównym przekazie strony i nawigacji. W tym roku wzrasta użycie doutone zamiast tła wielokolorowego. 

Dotykowy projekt graficzny (Material Design) 

Material Design w bieżącym roku kalendarzowym jest kontynuowany. Przeszło od trzech lat wciąż się zmienia i zmienia się na lepsze. Przy projektowaniu stron internetowych w 2017 roku Material Design oparty jest tzw. dotykowe powierzchnie i krawędzie, jak również prawidłową organizację przestrzeni. W interfejsie strony nie powinny pojawiać się ostre krawędzie, a graficy powinni mieć swobodę w przełączaniu. Użytkownik tym samym ma poczucie interakcji z obiektem. 

Parallax scrolling 

Metoda ta wykorzystywana w projektowaniu stron WWW w 2017 roku oparta jest o wywoływanie wrażenia paralaksy podczas przewijania obrazu. Parallax scrolling służy przykuwaniu uwagi, nie wygodzie. Zjawisko paralaksy pojawia się w momencie, gdy kilka warstw tła porusza się z różnymi prędkościami tworząc efekt 3D. Jednak ta metoda wpływa niekorzystnie na działanie strony, spowalnia ją. Dlatego pracuje się nad wydajnością strony, a parallax scrolling powoli zanika i zapewne w 2018 roku zastąpi się go czymś innym. 

Interakcje ze stroną WWW, bez obrazów stockowych

Interakcje użytkownika ze stroną internetową nadają sens, przyciągają uwagę i zachowują ciągłość. Każdy ruch na stronie ma znaczenie.

Obecnie odchodzi się od stosowania w projektowaniu obrazów stockowych. Stawia się głównie na odzwierciedlenie wartości firmy na rzecz współdziałania ze stroną. 

PWA zamiast standardowych aplikacji, wykorzystywanie czcionek Google 

PWA, czyli Progressive Web Apps to technologia, która powoduje, iż strona internetowa działa, jako aplikacja, także w trybie offline. Obecnie na technologię PWA rośnie zapotrzebowanie.

Przeszło już siedem lat Internet korzysta z czcionek Google. Jednakże w tym roku po udoskonaleniu Google Fonts, więcej stron internetowych korzysta z czcionek Google. 

Minimalizm

Minimalizm wykorzystywany w zleceniach takich jak projektowanie stron internetowych w 2017 roku przyczynia się do wzrostu efektywności strony (większa szybkość, stawianie tylko na to, co potrzebne). Odgrywa on ważną rolę w typografii, kontraście i przestrzeni strony.

Mobile first i animacje

Przy projektowaniu stron internetowych musimy odpowiednio przekonwertować użytkownika urządzeń mobilnych w klientów. Dobrze zaprojektowany user interface (na smart fonie zamiast myszki używamy własnego palca, przewijamy w dół i w górę a nawet w bok) przyczynia się do tego, iż call to action ułatwia podejmowanie decyzji ze smartfonem.

Obecnie większy nacisk kładzie się na wykorzystywanie animacji i elementów SVG na stronie WWW. Projektanci coraz więcej posiadają narzędzi wizualnych, by móc zbudować bardziej efektywne animacje, jak np. animowane slidery, czy też ruchome banery ze wślizgującym się tekstem na stronę. 

Gradient znów w modzie, Material Design

Kiedyś wykorzystywanie gradientów nie miało najmniejszego sensu. Obecnie wróciły one do łaski i kolory czerni są zastępowane odpowiednią teksturą gradientową.

Jednakże programiści przy projektowaniu stron bazują na zasadach kierujących Material Design. Czyli stosowanie kolejno otwierających się na stronie kart, wykorzystywanie płaskich kolorów i zabawy światłem i cieniami. Efekty Material Design pozwalają na płynną nawigację i ułatwiają znalezienie aktywnej przestrzeni. 

RWD vs AMP, HTML 5.2

Przy udoskonalaniu HTML, używając przy tym Google Cache, AMP (Accelerated Mobile Pages) przyspiesza ładowanie strony. Ułatwia przy tym dostęp do contentu, zezwalając na reklamy. Strona z RWD (Responsive Web Design) nie wystarcza, powinno się ją dostosować do standardów AMP.

HTML 5.2 to udoskonalenie poprzedniej wersji HTML 5.1, co ważne jest przy projektowaniu stron internetowych.

Ekran startowy, Layout

Ekran startowy naszej strony przecież jest najważniejszy. Obecnie przy projektowaniu stron internetowych wykorzystuje się jedną konkretną grafikę bądź wideo w tle, jak również wyraźne call to action i elegancki scrolling poprzez umiejscowienie w polu widzenia niewielkiego kawałka części kolejnego modułu naszej strony WWW. Pierwsze wrażenie zawsze jest najważniejsze.

Dobry layout, to projektowanie wyróżniających się stron internetowych poprzez zastosowanie elementu dopełniającego identyfikację wizualną marki w Internecie. 

RTM i storytelling

RTM (Real Time Marketing), czyli marketing w czasie rzeczywistym. A więc na stronach internetowych pojawiają się dodani autorespondenci i chat, który jest aktywny cały czas. Chat pełni podobne funkcje, co np. sklep stacjonarny. Storytelling to wykorzystywanie przede wszystkim w kampaniach reklamowych opowiadań historii nawiązujących do danej strony internetowej, jak chociażby storytelling na Allegro.

Flat design, Kanały społecznościowe 

Wykorzystywanie prostoty i minimalizmu w kierunku rozwoju strony internetowej. Prostota jak wiemy jest ważna z punktu widzenia projektowania strony WWW. Zaś obecnie większość przedsiębiorców wykorzystuje kanały społecznościowe do komunikowania się ze swoimi klientami, co przy projektowaniu stron WWW zyskuje na znaczeniu. Wystarczy raz wrzucić materiał, by nie powtarzać tego dwa razy.

Podsumowanie 

Rok 2017 to przede wszystkim piękny Web design bogaty w kolory i piękne opowieści użytecznych rozwiązań. Króluje tu minimalizm i przoduje szybkość otwierających się stron internetowych. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Większość decyzji podejmowanych jest w czasie rzeczywistym, co ułatwia komunikację firmy z klientem.