Tarot, czyli cyfrowa wróżka
Producent systemów informatycznych – co raz częściej spotykamy taką definicję nowoczesnego biznesu. Co to za oprogramowanie i jakie firmy je produkują?
Rozwój branży IT sprawia, że rosną stale potrzeby polskich i zagranicznych firm na aplikacje webowe oraz mobilne. Celem takich aplikacji jest usprawnienie procesów i automatyzacja np. sprzedaży w firmie. Jednak możliwości zastosowania systemów informatycznych jest bardzo wiele. Z tego powodu rośnie również ilość producentów, którzy tworzą własne aplikacje, dostosowane do potrzeb klientów. Czasami wręcz dedykowane. Przedstawimy zatem na początek kim jest producent systemów informatycznych.
W Polsce i na świecie pod określeniem producent systemów IT kryje się najczęściej pojęcie firmy lub spółki, która w swojej ofercie posiada rozbudowane aplikacje służące do automatyzacji, kontroli i usprawniania zadań w firmie.
Zdarza się jednak że systemy informatyczne pisane są pod konkretną firmą. Takie projekty zazwyczaj zamykają się w budżecie wielu milionów złotych, euro lub dolarów. Producent systemów informatycznych jest to zatem właściciel oprogramowania oraz firma odpowiedzialna za jego rozwój. Nie należy tutaj błędnie wtrącać firmę świadczącą outsourcing jako właściciela. To właśnie bowiem producent ma wszelkie prawa majątkowe do kodu aplikacji.
Jak przebiega tworzenie systemów IT oraz jakie mogą być ich rodzaje? Przede wszystkim cały proces tworzenia systemów informatycznych zaczyna się od badania rynku. Bowiem tam gdzie jest popyt, tam warto inwestować. Gdy już firma wie jakie potrzeby mają klienci zaczyna się proces projektowania systemu. Do realizacji aplikacji wykorzystać można własne zasoby pracownicze lub outsourcing, o którym pisaliśmy ostatnio w artykule Outsourcing – wady i zalety. Product systemów informatycznych podejmuje decyzję od sposobu realizacji takiego projektu. To na nim bowiem ciąży odpowiedzialność za rozwój oprogramowania oraz zadowolenie klientów.
Jakie zatem mogą być systemy IT?
W Polsce największą popularnością cieszą się systemy sprzedażowe. Zaliczają się do nich ja najbardziej platformy B2B oraz e-sklepy. Systemy informatyczne mają za zadanie przetwarzać ogromne ilości danych oraz usprawniać cały proces. Przynosi to bowiem wymierne oszczędności firmie. To dlatego są one w stanie inwestować w taki produkt dziesiątki tysięcy złotych.
Przedstawmy zatem na koniec największych producentów systemów informatycznych w Polsce:
To firmy, które tworzą w Polsce systemy informatyczne e-commerce, B2B, ERP, CRM oraz zaawansowane oprogramowanie do analizy i kontroli danych w firmie. Ogromną zaletą tego typu rozwiązań jest integracja z innymi produktami, co pozwala na wymianę informacji pomiędzy modułami w przedsiębiorstwie. Producent systemów informatycznych odpowiada nie tylko za stworzenie, ale również za dalszy rozwój produktu oraz naprawę zgłaszanych błędów. Chociaż branża ta przynosi ogromne zyski firmom to jednak niesie także ogromną odpowiedzialność za realizowane zadania.
Rynek oprogramowania IT wciąż się rozwija i co cieszy nas najbardziej, również pozwala na wzrost polskim przedsiębiorstwom. Systemy informatyczne stanowią bowiem przyszłość dla e-biznesów, ale również tradycyjnych firm, które będą musiał ulec transformacji wymuszonej przez rynek.