Praca zdalna – jak zachęcić i utrzymać pracownika?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Coraz częściej na rozmowach kwalifikacyjnych w branży IT pada pytanie odnośnie możliwości pracy zdalnej. Tak forma pracy posiada dużo pozytywnych aspektów, a jej minusy można zniwelować przed dobrą organizację i samodyscyplinę. Dzięki nim skutecznie można oddzielić życie zawodowe od prywatnego

Systematyczność jest także pożądaną cechą, która sprawia, że powierzone mu zadania nie stanowią dla niego problemu, są za to dla niego wyzwaniem. Na początku warto wspomnieć o zaufaniu na poziomie pracodawca – pracownik. Jest to fundament, na którym bazuje praca na odległość. Osoby początkujące w tej dziecinie rzadko mogą liczyć na to formę pracy z uwagi na niewielkie doświadczenie. Czynnikiem zachęcającym dla pracownika jest oszczędność czasu na dojazd do pracy. W dużych metropoliach pracownicy często tracą dziennie około dwóch godzin na dojazdy. Praca w domu daje im możliwość efektywniejszego wykorzystania czasu. Pracownik zdalny nie ma tylu czynników rozpraszających, jak w przypadku pracy w siedzibie firmy. Mowa tutaj o konferencjach, spotkaniach, posiłkach ze współlokatorami.

Dla wielu pracowników sytuacją stresującą jest codzienny kontakt z nowymi osobami, bądź chociażby z szefem. Praca zdalna redukuje to do minimum. A co za tym idzie nikt nie patrzy takiemu pracownikowi na ręce. Cisza i swoboda domowego zacisza jest dla części pracowników zdalnych znaczącym aspektem. Wiele osób ma większą wydajność i efekty pracy wtedy, kiedy panuje dookoła cisza, a pracując z ludźmi o takich warunkach można zapomnieć.

Programiści preferują korzystać z własnego sprzętu, własnych aplikacji i programów, które są dla nich najbardziej dogodne. Zaletą tego typu pracy jest także możliwość załatwienia spraw prywatnych w tym czasie lub możliwość opieki nad dzieckiem. Branża IT daje szansę pracy w dowolnym miejscu na globie. Minimalizuje to uzależnienie od lokalizacji pracodawcy. W tym sektorze językiem uniwersalnym jest język angielski, więc o problemie komunikacyjnym nie mam mowy.

Warto także wspomnieć o istotnym czasie pracy. Pracownik najczęściej sam organizuje sobie czas pracy, jeśli oczywiście nie ma terminowych projektów i zleceń. Praca zdalna przekonuje przyszłych kandydatów tym, że mogą oni pracować dla wielu firm. Przyczynia się to do poznawania międzynarodowych specjalistów w tej branży. Praca zdalna może także przyczynić się do większego wynagrodzenia. Oszczędność organizacji pracy i oszczędność na sprzęcie ze strony pracodawcy może wpłynąć na zwiększenie pensji pracownika.