Praca jako freelancer – jak zacząć? Jakie są wady i zalety?

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Praca jako freelancer to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nuży 8-godzinna praca na etacie. W ten sposób można zrewolucjonizować swoje podejście do pracy i połączyć razem z zawodowymi obowiązkami hobby. Jak zacząć? Jakie są wady i zalety takiego trybu pracy?

Praca jako freelancer – jak zacząć?

Jeśli chcemy rozpocząć pracę w charakterze freelancera, potrzebne nam są trzy rzeczy.

Są to:

  • Odwaga – by porzucić pewną posadę na etacie
  • Wiara – we własne możliwości, umiejętności i kwalifikacje
  • Samoorganizacja – zdolność planowania, ustalania priorytetów oraz zarządzania czasem, projektami i samym sobą

Praca ta nie sprawdzi się w przypadku każdego zawodu. Często wymaga też ogromnych interdyscyplinarnych umiejętności. Poza wykonywaniem dobrze konkretnych obowiązków (np. tworzenie grafik) należy także „umieć się sprzedać” oraz wybitnie zarządzać swoim czasem. Ważne są także umiejętności interpersonalne oraz wielozadaniowość.

Freelancer nie ma nad głową szefa, tylko kilku szefów – klientów. Obsługuje ich w takiej ilości, w jakiej sam sobie rozplanuje i ustali. Każdego musi szanować i respektować. Czy taka praca się opłaca?

Praca jako freelancer – czy to się opłaca?

Praca w charakterze freelancera może się opłacić specjalistom, którzy już mają duże doświadczenie w jakiejś dziedzinie. Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności, możesz dźwignąć stawkę i brać jeszcze więcej zleceń. To praca, która z reguły jest też bardzo elastyczna – możesz pracować w tygodniu i weekendami, często z dowolnego miejsca, wszystko zależy od tego, czym się zajmujesz. Czy to się opłaca? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Praca jako freelancer – wady i zalety

Bycie wolnym strzelcem na rynku pracy ma swoje wady i zalety.

Wady takiego trybu pracy to:

  • Brak stabilności finansowej (pozornie)
  • Brak płatnego urlopu
  • Konieczność samodzielnego wyszukiwania klientów, zdobywania ich zaufania, a następnie prowadzenia od początku do końca projektów
  • Pokusa mieszania życia zawodowego z prywatnym

Zalety, jakie wiążą się z porzuceniem pracy na etacie to:

  • Wyższe stawki honorarium za wykonaną pracę, brak ograniczeń, jeśli chodzi o maksymalne zarobki
  • Duża elastyczność w zakresie wybierania zleceń oraz klientów, a także w zakresie czasu pracy
  • Samodzielność w decyzjach związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych
  • Możliwość pogodzenia pracy z pasją
  • Dowolność miejsca pracy

A Wy, w jakim trybie wolicie/wolelibyście pracować?