Polityka bezpieczeństwa w firmie – 5 wskazówek, które pomogą Ci zabezpieczyć ważne dane

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Polityka bezpieczeństwa w firmie jest ważna, bez względu na skalę i branżę. Każde przedsiębiorstwo powinno należycie dbać o ochronę danych. Czym są dane osobowe i jak właściwie je chronić?

Polityka bezpieczeństwa w firmie – czym są dane osobowe?

Dane osobowe to każdy zestaw lub zbiór danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów. Podstawą do ich przetwarzania jest zgoda tej osoby, której one dotyczą.

Przetwarzanie danych osobowych jest także możliwe wtedy, gdy jest to konieczne do realizacji umowy (np. cywilno-prawnej), a także do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów. Na czym powinna polegać polityka bezpieczeństwa w firmie? Jak chronić dane osobowe pracowników i klientów?

Polityka bezpieczeństwa w firmie – ochrona danych osobowych

Prowadząc działalność dowolnego rodzaju, np. internetową, mamy do czynienia z gromadzeniem i przetwarzaniem danych osobowych. Dochodzi do tego w trakcie wykonywania rozmów służbowych, mailowania z klientami lub przesyłania ofert. Jak prawidłowo chronić dane osobowe?

Oto 5 zasad, którymi warto się kierować, by zadbać o odpowiedni poziom ochrony danych:

  1. Nigdy nie nadawaj dostępu do danych niepowołanym do tego osobom
  2. Stosuj zawsze odpowiednio silne hasła, zarówno na służbowych komputerach i innych urządzeniach, jak i skrzynkach mailowych. Hasło nie powinno kojarzyć się w żaden sposób z użytkownikiem urządzenia, powinno także zawierać znak specjalny oraz dużą literę.
  3. Korzystaj z najnowszego i zaktualizowanego oprogramowania informatycznego oraz antywirusowego, by uniknąć włamań i usterek technicznych
  4. Oddzielaj dane firmowe od danych prywatnych. Warto także podzielić dane na kategorie, zgodnie z tym, które są bardziej wrażliwe.
  5. Twórz regularnie kopie zapasowe, by w razie awarii móc przywrócić ważne dla firmy dane

Zgodnie z ustawą RODO, dane osobowe powinny być szyfrowanie, a skuteczność środków zabezpieczających powinna być regularnie testowana i monitorowana przez specjalistów. Warto pod tym kątem także szkolić pracowników, tak, by znali i rozumieli stosowane zasady.

Obowiązek opracowania polityki bezpieczeństwa dotyczy wszystkich administratorów danych osobowych! Nawet jeśli przedsiębiorca zatrudnia tylko jednego pracownika, powinien posiadać opracowaną strategię, dzięki której dane będą bezpieczne.