Polacy stawiają na jakość – zmiany na rynku sprzętu

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wielu klientów uważa, że zawsze za wysoką ceną towaru idzie także znakomita jakość kupowanego produktu. Nie można zaprzeczyć temu, że w wielu przypadkach tak naprawdę jest, jednak nie należy generalizować tego stwierdzenia. Wiele polskich i zagranicznych firm rzeczywiście utożsamia się z tym twierdzeniem. Globalny rynek zalewa jednak fala chińskich podróbek, które bardzo często ciężko jest odróżnić od oryginału. Nierzetelni sprzedawcy mogą oferować części lub całe sprzęty, które pozbawione są oryginalnych części, a sprzedawane jako firmowe.

Jakość i cena

Pomimo tego, ż rynek sprzedaży sprzętów notuje mniejszy ruch wśród klientów, to ci konsumenci, którzy pojawiają się w sklepie, aby dokonać zakupów, wydają w nim więcej. Klienci coraz częściej decydują się na kupno sprzętu z rzetelnego i sprawdzonego źródła bez względu na koszty. Dzięki temu mają pewność, że dany towar jest oryginalny. Przy każdej transakcji dostaje się także gwarancję, która bez wątpienia jest dużym zabezpieczeniem dla kupującego.

Niewątpliwie rynek zawojowały Smartfony. Ciężko jest spotkać na ulicy, w transporcie miejskim czy w jakimkolwiek innym miejscu publicznym bez tego urządzenia w dłoni. Większość ludzi nie wyobraża już sobie bez nich życia. Zastosowanie w nich mechanizmy bez problemu są w stanie zastąpić komputer. Być może dlatego ten sektor cieszy się teraz mniejszym zainteresowaniem.

Sprzedaż sprzętu IT na świecie w pierwszych dwóch kwartałach spadła do poziomów notowanych ostatni raz blisko dziesięć lat temu. Na globalnym rynku masowym środek ciężkości przesunął się bardziej w kierunku smartfonów – mówi Paweł Olszynka, ekspert PMR.

Zmiany na rynku

Spadek zainteresowania nowymi komputerami to przede wszystkim zasługa przesycenia rynku. Sprzęty znajdujące się na rynku są także dużo lepszej jakości, dzięki czemu ich cykl żywotności jest dużo dłuższy.

Producenci sprowadzili do Polski 1,2 mln notebooków – to o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei ilość sprzedanych komputerów stacjonarnych szacujemy na 516 tys. sztuk, co oznacza 9-proc. spadek – mówi Damian Godos, ekspert z IDC Poland.

Podobnie jest z tabletami. Kilka lat temu każdy chciał go mieć. Dziś idą już w odstawkę. Wiele osób woli zainwestować pieniądze w lepszej jakości smartfon, który będzie pełnił podobne funkcje.