Po czym poznać dobrego programistę

Niniejszy artykuł pod tytułem Biznes online – branże, które zyskały na pandemii nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Biznes online – branże, które zyskały na pandemii należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zawód programisty należy do grupy zawodów, gdzie teoria odgrywa bardzo ważną rolę. Studia informatyczne po części uczą jej i jest ona podstawą w drodze do bycia dobrym programistą. Taka osoba rozumie pojęcia, wie jak działają algorytmy. Jest to niezbędna wiedza, bez której w tej profesji się nie obędzie.

Obok teorii nie sposób nie wspomnieć o praktyce, a właściwie latach praktyki. Programowanie można nazwać profesją teoretyczno – praktyczną i nie ma możliwości, aby to rozdzielić, gdy chce się być dobrym w tym fachu. Warto wspomnieć o kilku cechach, które pozwolą nam na rozpoznanie czy mamy do czynienia z naprawdę właściwy specjalistą z zakresu programowania. Każda taka osoba stawia przede wszystkim na własny rozwój. Codzienne czytanie, oglądanie, doświadczanie wpływa na poszerzanie jej kompetencji. Kolejnym aspektem jest umiejętność rozwiązywanie problemów. Programowanie jest niczym innym jak szukaniem rozwiązań. Często napotyka się trudności i wówczas przydatnymi cechami jest cierpliwość, jak i opanowanie. Nieodłącznym elementem programowania jest kod, a co za tym idzie umiejętność pracowania z cudzym kodem w istniejących projektach. Jak również zdolność do napisania własnego kodu. I tutaj przydatne okazuje się logiczne i analityczne myślenie. Niezwykle ważną cechą kompetentnego  programisty są dobre umiejętności komunikacyjne. Większa część tego zawodu należy do introwertyków, ale nie oznacza to, że nie potrafią komunikować się z ludźmi. Programista musi umieć wyrażać swoje myśli i potrafić przedstawić swoją wizję. W tej branży projektów indywidualnych jest niewiele, dlatego duży nacisk kładzie się na pracę w zespole, na którą składa się wcześniejsza wspomniana umiejętność rozwiązywania problemów, jak i aktywne słuchanie.

Zawód programisty jest spełnieniem marzeń wielu, jak również może okazać się dla niektórych udręką. Sama chęć zarobienia dobrych pieniędzy nie wystarczy. Jak widać jest wiele cech oraz wymagań które stawiane są przez pracodawców przyszłym programistom. Jedno jest pewne w tym zawodzie liczy się pasja, pasja i jeszcze raz pasja.